6 firm zgłosiło się do przetargu na rewitalizację tczewskiego Zatorza. Jej pierwszy etap obejmie kompleksową przebudowę kilku ulic. W tym roku w ramach rewitalizacji przebudowane zostaną też dwie ulice na tczewskiej starówce – Kręta i Podgórna. Termin składania ofert w przetargach mija w tym tygodniu. – Cały proces rozpoczął się już w 2017 roku. Wtedy powstały koncepcje zagospodarowania terenu. W tym roku doczekaliśmy się realizacji. Chcielibyśmy, by ulica Kręta była ukończona z końcem lipca. Jeśli chodzi o ulicę Podgórną, do końca sierpnia chcielibyśmy by zadanie zostało ukończone – powiedziała nam Małgorzata Mykowska, rzecznik tczewskiego ratusza.
W trakcie prac zostaną wymienione lub zmodernizowane instalacje podziemne. Projekt, oprócz jezdni i chodników, obejmuje także ławki i balustrady. Pojawi się także dużo zieleni.
Nowy sprzęt strażaków ochotników z Bobowa z powiatu starogardzkiego. Do floty OSP dołączył nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Maszyna będzie jako pierwsza wyjeżdżała na akcję. Jej wyposażenie pozwala na pomoc w trakcie awarii technicznych, wypadków i pożarów. Potrafi gasić wodą i pianą, ma także napęd 4×4. Wóz strażacki zastąpił jedną z trzech maszyn OSP Bobowo, która trafi do Pączewa. Nowy nabytek kosztował prawie 780 tysięcy złotych. Fundusze pochodziły z Gminy Bobowo, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Prawie pięć tysięcy dorzucili sami strażacy.
W tczewskiej Fabryce Sztuk otwarto wystawę pod tytułem: „Słowiańskie Fantazje”. Dwoje regionalnych artystów prezentuje na niej prace zainspirowane dziedzictwem i kulturą dawną. Można zobaczyć między innymi gobeliny wykonane przez Teresę Maslowską.
Artystka łączy różne techniki, w gobeliny wplata muszle znalezione na plaży, a w obrazy wkomponowuje kawałki drewna. Fotografie dotyczą w większości natury i Słońca.
Obok zdjęć, obrazów i gobelinów Marek Zagórski prezentuje swoją ceramikę. To głowy pogańskich bóstw i postaci z legend wykonane ręcznie i wypalone w piecu. Wystawę można oglądać do 13 marca w budynku Fabryki Sztuk przy ulicy Podmurnej 15 w Tczewie.
(Fot. wikipedia.org/CC 4.0 – MOs810)
Filip Jędruch