Sprawdź, czy twój dowód osobisty nie figuruje jako utracony lub unieważniony – apelują do podróżnych strażnicy graniczni. Dokument może stracić ważność np. przez wcześniejsze zgłoszenie jego zagubienia, ale też zmianę nazwiska czy miejsca zameldowania. Obowiązująca od połowy stycznia nowelizacja ustawy o dowodach osobistych nakłada m.in. na funkcjonariuszy Straży Granicznej obowiązek zatrzymywania dokumentów widniejących w rejestrze jako utracone. Unieważniony urzędowo dokument nie pozwoli zaś na przekroczenie granicy.
Jak mówi komandor podporucznik Andrzej Juźwiak z Morskiego Oddziału Straży Granicznej, w ciągu ostatniego miesiąca na gdańskim lotnisku było już 36 podobnych sytuacji.
– W 10 przypadkach te dokumenty zostały zatrzymane. 15 osób nie mogło z tego powodu przekroczyć granicy – zaznacza.
Jednym z pechowców był nasz słuchacz, pan Robert, który chciał polecieć do Irlandii. Jak powiedział Radiu Gdańsk, ku jego zdziwieniu okazało się, że dowód jest nieważny w związku ze zmianą miejsca zamieszkania. Jak podkreśla, od 15 lat lata na wyspy i nigdy takiego problemu nie było. Granicę w takiej sytuacji można przekroczyć na podstawie paszportu.
CZEMU DOWÓD MOŻE BYĆ NIEWAŻNY?
Jak mówi Tomasz Filipowicz z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, dowód może być urzędowo nieważny, nawet jeśli nie wskazuje na to jego data. Unieważnienie dokumentu może wystąpić na przykład po zmianie imienia lub nazwiska, ale też adresu zameldowania w sytuacji, gdy miało to miejsce przed marcem 2015 roku.
Często zdarza się także, że zgłaszamy zagubienie dokumentu a potem go odnajdujemy i używamy. Ten w rejestrze figuruje jednak jako utracony.
Ważność dowodu sprawdzić można na stronie internetowej obywatel.gov.pl.
Sebastian Kwiatkowski