Tworzenie przyjaznej wspólnoty, powrót na rynek pracy, pozytywne dzieciństwo, kompetencje na przyszłość, dojrzałe rodzicielstwo, zdrowe starzenie. To zagadnienia, którymi zajmie się otwarte w poniedziałek Puckie Centrum Wsparcia.
Placówka powstała w ramach projektu rewitalizacji miasta. Została otwarta w nowej kamienicy przy ul. Pokoju 8. W centrum znalazły się gabinety terapeutyczne, pokój zabaw dla dzieci, sala konferencyjna oraz pomieszczenia gospodarcze i sanitarne oraz winda.
– Puckie Centrum Wsparcia to miejsce służące integracji społecznej i wsparciu osób zagrożonych wykluczeniem lub ubóstwem – mówi koordynator rewitalizacji puckiej starówki Monika Chabior. – Zapraszamy wszystkich mieszkańców Pucka, aby tworzyli wspólnotę, która będzie pomagać osobom w potrzebie. Mówimy o osobach długotrwale bezrobotnych, niepełnosprawnych, bezdomnych. Chcemy ich wspierać w szukaniu pracy, w szukaniu nowych przyjaźni, a nierzadko też w szukaniu sensu życia – dodaje.
WSPARCIE DLA DZIECI I RODZICÓW
Do Puckiego Centrum Wsparcia przeniesie się m.in., działający dotychczas w ratuszu, Klub Integracji Społecznej, dzięki któremu od ubiegłego roku pracę znalazło 7 osób. Będzie to też miejsce wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży oraz klub rodziców.
– Tutaj rodzice znajdą opiekę dla swoich dzieci codzienne od 15:00 do 19:00. Co więcej, zarówno oni, jak też dzieci, będą mogły skorzystać, jeśli zajdzie taka potrzeba, ze wsparcia psychologów czy pedagogów – tłumaczy Patrycja Komowska ze stowarzyszenia PORT, które będzie operatorem Klubu Rodzica.
MIEJSCE OTWARCIA SERC
– To jest miejsce w sercu miasta, w którym serca innych mają się otwierać dla tych, którzy potrzebują pomocy i opieki – podsumowuje burmistrz Pucka, Hanna Pruchniewska.
Budowa Puckiego Centrum Wsparcia kosztowała ponad 2 mln 313 tysięcy złotych.
Piotr Lessnau/pb