Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na drugą edycję seminarium, poświęconą roli i kobiet w szeroko rozumianej branży morskiej. – Razem z naszymi wspaniałymi prelegentkami weźmiemy naprawdę głęboki wdech, zastanowimy się, jak godzić macierzyństwo z pracą naukową i poznamy smak samotności na pełnym morzu – zapowiadają organizatorzy.
– To druga edycja seminarium, które organizujemy w naszym muzeum. Podobnie jak zeszłoroczne ma ono charakter spotkania z paniami, które swoje życie zawodowe, ale też prywatne związały z morzem. – mówi Katarzyna Schaefer z Narodowego Muzeum Morskiego, współorganizatorka wydarzenia – W tym roku spotkamy się z niezwykłymi, inspirującymi kobietami: Joanną Pajkowską, Violettą Drozdowską oraz Agatą Bogusz, które podzielą się z nami swoimi doświadczeniami i pasją.
Kapitan jachtowy Joanna Pajkowska w zeszłym roku zakończyła trwający 216 dni i 16 godzin, samotny i bez zachodzenia do portów, rejs dookoła świata. Jest ona pierwszą Polką i czwartym polskim żeglarzem, który tego dokonał. Żeglarzy, którym udał się ten wyczyn jest mniej niż ludzi, którzy polecieli w kosmos, a kobiet jest tylko kilka.
Kolejna prelegentka, dr Violetta Drozdowska, jest pracownikiem Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie w Pracowni Wzajemnego Oddziaływania Morza i Atmosfery. W ciągu ostatnich kilku lat, wzięła udział w ponad 50 rejsach badawczych na Morzu Bałtyckim i Atlantyku Północnym na statkach r/v „Oceania”, „Akademik Ioffe” oraz „TASK”.
NURKOWANIE A TERAPIA
Freediving to nurkowanie na wstrzymanym oddechu, a Agata Bogusz to jedna z najbardziej utytułowanych polskich freediverek.
– Od początku mojej przygody z freedivingiem fascynował mnie olbrzymi potencjał tego sportu jako narzędzia do rozwoju osobistego, wzmacniania kompetencji radzenia sobie ze stresem oraz możliwości wykorzystania go w procesie terapeutycznym – podkreśla Agata Bogusz, która podczas seminarium opowie, jak elementy freedivingu można wykorzystać w procesie coachingowym, lub terapeutycznym.
– W związku z obchodami 60-lecia istnienia Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku drugą część seminarium dedykujemy kobietom, które swoją karierę zawodową związały z naszym muzeum oraz miały wpływ na jego rozwój. W trakcie panelu dyskusyjnego przedstawicielki oraz kierowniczki różnych Działów NMM podzielą się swoimi wspomnieniami, przemyśleniami dotyczącymi własnej drogi zawodowej oraz wpływu nowoczesnych technologii na ich pracę w muzeum – wyjaśniają organizatorzy.
Cały program dostępny jest TUTAJ.
Dwie spośród prelegentek zagoszczą również w piątek na antenie Radia Gdańsk.
Po godz. 16 w audycji Tu i Teraz wystąpi m.in. Agata Bogusz (na zdjęciu powyżej). Popołudniowym Gościem Dnia Radia Gdańsk będzie z kolei Joanna Pajkowska. Początek rozmowy o godz. 17:10. Obydwa programy poprowadzi Anna Rębas.
Posłuchaj materiału Anny Rębas:
RG/mat. prasowe