Zgodnie w wyrokiem gdańskiego sądu Natalia Nitek-Płażyńska musi przeprosić Hansa G., wpłacić 10 tys. zł na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz dodatkowo pokryć koszty sądowe. Kobieta musi przeprosić pozwanego za naruszenie jego dóbr osobistych, bo nagrywała go z ukrycia.
Oświadczenie w tej sprawie opublikowało Stowarzyszenie „Godność”. „Ten skandaliczny wyrok uderza z wielką siłą w elementarne poczucie sprawiedliwości; rujnuje i tak bardzo już nadwątlone zaufanie społeczne wobec sądów” – czytamy w oświadczeniu. Członkowie organizacji podkreślają też, że „wołanie o sprawiedliwość było nieodłączną częścią działalności opozycyjnej w czasie komunizmu”. Całość można przeczytać poniżej:
Gdańsk, dnia 5 marca 2020 r.
OŚWIADCZENIE
Społeczeństwo Wybrzeża i środowisko osób represjonowanych z najwyższym oburzeniem przyjęło wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w sprawie dotyczącej znieważenia Pani Natalii Nitek-Płażyńskiej przez obywatela Niemiec Hansa G.
Wciąż trudno nam uwierzyć, że Pani Natalii Nitek-Płażyńskiej nakazano przeprosić prześladowcę, zaś jej odważne zachowanie, polegające na zgromadzeniu i upublicznieniu dowodów na obraźliwe dla wszystkich Polaków zachowanie Hansa G. gdański sąd określił mianem „niegodnego”.
Ten skandaliczny wyrok uderza z wielką siłą w elementarne poczucie sprawiedliwości; rujnuje i tak bardzo już nadwątlone zaufanie społeczne wobec sądów. Jak bowiem wytłumaczyć Polakom fakt, iż dzielna kobieta zostaje skazana za zdemaskowanie człowieka, który na naszej ziemi pochwalał działania nazistowskich Niemiec, wznosił hitlerowskie okrzyki i mówił, że „chce zabić wszystkich Polaków”? Jak oczekiwać od Polaków, że będą darzyli szacunkiem sąd wydający tak kuriozalne wyroki? Jak wreszcie można mówić o sprawnym, silnym państwie, jeśli jego ważna część, a więc sądownictwo, krzywdzi i obraża obywateli?
Wołanie o sprawiedliwość było nieodłączną częścią działalności opozycyjnej w czasie komunizmu. O sprawiedliwość i szacunek dla Polaków upominali się uczestnicy niepodległościowego ruchu, którego dziedzictwo mamy dziś zaszczyt kultywować. Dzisiaj, w wolnej Polsce, trzeba znowu wołać o sprawiedliwość. Dlatego, poruszeni krzywdą Pani Natalii Nitek-Płażyńskiej, wyrażamy pełne wsparcie dla Jej postawy i dalszych działań. Apelujemy też do władz Rzeczypospolitej Polskiej o energiczne kontynuowanie reformy wymiaru sprawiedliwości. Ostatnie wydarzenia po raz kolejny przekonują, jak bardzo nasza Ojczyzna tej reformy potrzebuje.
Składowi sędziowskiemu, który wydał ten haniebny wyrok radzimy udać się na mogiły żołnierzy Westerplatte, Pocztowców Polskich na Zaspę i do aresztu na ul. Kurkowej gdzie zamordowano ,,Inkę” i ,, Zagończyka” i zadumać się za co ci Polacy oddali życie.
Prezydium Stowarzyszenia ‘Godność’
Stanisław Fudakowski, Andrzej Osipów, Czesław Nowak,
Julita Bodzińska, Krzysztof Sosnowski