Miejsce pamięci w Lesie Szpęgawskim z dotacją ministerstwa kultury. Za ponad 86 tysięcy złotych powstaną tam tablice, przybliżające historię cmentarza. Plansze będą w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim.
Pozyskane pieniądze pozwolą też wyremontować część grobów. Cmentarz wojenny w Lesie Szpęgawskim jest jedynym miejscem na Pomorzu, które otrzymało dotację w ramach ministerialnego konkursu.
Nowa biblioteka na tczewskiej starówce już otwarta. Nowoczesny gmach powstał w miejscu starej filii przy ulicy Kościuszki. – Chcieliśmy, by powstało miejsce przyjazne dla czytelnika. Można wziąć książkę i tu odpocząć, można też popracować – mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie Krzysztof Korda.
Z zewnątrz uwagę przykuwa przeszklona ściana, w której odbijają się budynki Starego Miasta. W środku na wiszą wielkoformatowe reprodukcje starych pocztówek z Tczewa oraz prace urodzonego w tym mieście światowej sławy fotografa Alfreda Eisenstaedta.
(Fot. Radio Gdańsk/Wojciech Stobba)
– To jedna z ważniejszych, ale nie najważniejsza inwestycja w ramach rewitalizacji. Projekt obejmuje też kompleksową rewitalizację osiedla Zatorze – przypomina prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki.
Budowa biblioteki przy Kościuszki w Tczewie kosztowała ponad 4 miliony złotych. Jeszcze w tym roku rozpocznie się kompleksowy remont głównej siedziby MBP przy ulicy Kościuszki.
(Fot. Urząd Miejski w Tczewie)
Ogród społeczny powstaje w Starogardzie Gdańskim. W najbliższy czwartek odbędzie się spotkanie, w trakcie którego powstanie jego projekt i regulamin. To jeden z pomysłów, finansowanych z Budżetu Obywatelskiego.
– Mieszkańcy mogą przyjść zupełnie nieprzygotowani, ale też mogą przynieść ze sobą inspiracje, znalezione na przykład w internecie – tłumaczy inicjatorka ogrodu społecznego Anna Lembicz.
Spotkanie organizacyjne obędzie się w czwartek na Osiedlu 60-lecia Odzyskania Niepodległości. Rozpocznie się o 17:00 na trawniku za blokiem numer 2. Później zaplanowana jest część projektowa w osiedlowej świetlicy.
Starogardzki ogród ma mieć 300 metrów kwadratowych. Oprócz grządek będą w nim drzewa owocowe i ławeczki.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zajmie się sprawą nielegalnego składowiska odpadów w Dalwinie koło Tczewa. Zawiadomienie w tej sprawie złożą gminni urzędnicy. W poniedziałek skontrolowali pobliski warsztat, z którego, ich zdaniem, pochodzą odpady na wysypisku.
Okazało się, że właściciele warsztatu nie mają podpisanej umowy na odbiór śmieci, za co mogą teraz zostać ukarani przez WIOŚ.
Odpady z prywatnej działki, na której działa nielegalne składowisko, mają być usunięte na koszt gminy. Samorząd próbował już wcześniej ukarać właściciela posesji. Mężczyzna jest jednak niewypłacalny. Utrzymuje się głównie z drobnych opłat za przyjmowanie odpadów.
Wojciech Stobba/Filip Jędruch