Stowarzyszenie „Godność ” napisało list do prezydenta Andrzeja Dudy Nawiązuje w nim do spotkania wyborczego w siedzibie”Solidarności”, które nie odbędzie się z powodu pandemii. W związku z tym w piśmie porusza trzy tematy, które – według „Godności” – powinny zainteresować prezydenta.
– Czy ktoś przy zdrowych zmysłach wyobraża sobie dziś kierowanie państwem silnie zdecentralizowanym, podzielonym na 16 „landów”, kiedy panuje epidemia, ujawniająca co chwilę konieczność istnienia silnego rządzącego centrum? Taki podział naszego kraju wyobrażał sobie młody polityk Donald Tusk, który przedstawił tę koncepcję na II Kongresie Kaszubskim w Gdańsku w dniu 12-14 czerwca 1992 r – przypomniało Stowarzyszenie.
Jak można przeczytać w liście, według „Godności” ta idea w partii opozycyjnej nie zniknęła i wciąż jest tematem rozmów.
– Ta koncepcja wcale nie zaginęła i wraca w programie Platformy Obywatelskiej przy okazji jej różnych akcji politycznych. PO traktuje ją jako jeden z instrumentów odsuwania PiS od władzy, niezależnie od jej ewidentnej szkodliwości – czytamy.
„HANIEBNE ZACHOWANIE”
Drugą kwestią poruszoną w piśmie, już bardziej lokalną, jest „walka władz Gdańska z Państwem Polskim wokół Muzeum Westerplatte”. Chodzi m.in. o odnalezione szczątki 9 żołnierzy.
– Ten celowo podsycany konflikt zakończył się uchwaleniem ustawy odbierającej miastu historyczny teren. Rychło po jej uchwaleniu i przystąpieniu do prac archeologicznych odkryto na nim szczątki 9 żołnierzy Westerplatte! To zdruzgotało całą argumentację włodarzy Gdańska, broniących konkluzji, że to miejsce z powodzeniem może się obejść bez nadzwyczajnej opieki – przypomina „Godność”. – Zarząd miasta jednak za swą pomyłkę dotychczas nikogo nie przeprosił. W tym kontekście to nieodpowiedzialne i haniebne zachowanie lokalnej władzy należy przypominać, tym bardziej, że dotyczy ono miejsca dla Polaków świętego – dodano.
NACJONALIZACJA CMENTARZA?
– Przy tej okazji, chcielibyśmy poprzeć propozycję pana Andrzeja Rozpłochowskiego i ministra Jana Józefa Kasprzyka, Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, o potrzebie nacjonalizacji Cmentarza Wojskowego na Powązkach, a pieczę nad nim, jako nekropolią narodową, mógłby objąć wojewoda mazowiecki w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej – zadeklarowało Stowarzyszenie.
PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ
Oprócz tego odniesiono się także do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej.
– Na koniec naszego listu pragniemy jeszcze przypomnieć o propaństwowym, ważnym strategicznie, a realizowanym na terenie Pomorza, projekcie przekopu Mierzei Wiślanej. Ta budowa jest namacalnym dowodem, że Zjednoczona Prawica, w tym Rząd oraz Prezydent, nie rzuca słów na wiatr i realizuje swój program, przykładając olbrzymią wagę do umacniania siły i bezpieczeństwa kraju – podkreślono w liście.
TREŚĆ LISTU:
oprac. ako