Wprowadzone do tarczy antykryzysowej zmiany, dające prawo odwoływania członków RDS przez premiera, to rażące naruszenie autonomii partnerów społecznych – ocenił w sobotę przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda. Żądamy natychmiastowego wycofania tych zmian już w Senacie – oświadczył.
Sejm w sobotę rano po całonocnych głosowaniach przyjął trzy ustawy, wchodzące w skład tzw. rządowej tarczy antykryzysowej. Głównym celem nowych rozwiązań prawnych jest ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach.
RADA DIALOGU SPOŁECZNEGO
Wśród przyjętych przez Sejm poprawek do dotyczącej koronawirusa specustawy znalazła się też poprawka do ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, umożliwiająca premierowi dokonywanie zmian w radzie.
Krytycznie do wprowadzonych rozwiązań odniósł się przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i wiceprzewodniczący RDS Piotr Duda. W opublikowanym na portalu tysol.pl oświadczeniu ocenił zmiany jako „rażące naruszenie autonomii parterów społecznych” i „nieuprawnioną ingerencję w uprawnienia, zarezerwowane wyłącznie dla prezydenta RP”.
– Wprowadzenie na wniosek Klubu Parlamentarnego PiS do ustawy „tarcza antykryzysowa” zmiany, dającej prawo odwoływania członków Rady Dialogu Społecznego przez prezesa Rady Ministrów, to rażące naruszenie autonomii parterów społecznych i nieuprawniona ingerencja w uprawnienia, zarezerwowane wyłącznie dla prezydenta RP – napisał Duda.
ZŁAMANIE RÓWNOWAGI
Co więcej – jak ocenił – „wprowadzone zmiany zapewniają premierowi pełną dowolność działania w tym zakresie, łamiąc dotychczasową równowagę stron, która stanowi istotę funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego”.
– Odnosząc się do możliwości odwoływania członków rady, którzy w swoim życiorysie mają współpracę ze służbami bezpieczeństwa PRL, wobec których orzeczono kłamstwo lustracyjne, chcemy wyraźnie podkreślić, że choć „Solidarność” zdecydowanie zabiega o takie regulacje, to jednak „tarcza antykryzysowa” nie jest miejscem, by zajmować się tą sprawą – zaznaczył.
„ŻĄDAMY WYCOFANIA”
Dodał, że działania w tym zakresie strona rządowa powinna była podjąć już dawno w ramach postulowanej przez „Solidarność” nowelizacji ustawy lustracyjnej i ustawy o RDS.
– Żądamy natychmiastowego wycofania powyższych zmian już na etapie prac w Senacie RP. Apelujemy również do pana prezydenta Andrzeja Dudy o niezwłoczną interwencję w tej sprawie – oświadczył przewodniczący „Solidarności”.
WSPÓŁPRACA ZE SŁUŻBAMI LUB BRAK MOŻLIWOŚCI DIALOGU
Zgodnie z przyjętymi przez Sejm poprawkami autorstwa PiS, premier będzie mógł w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływać członków Rady Dialogu Społecznego, będących przedstawicielami strony pracowników, strony pracodawców i strony rządowej na wniosek tych organizacji lub bez wniosków.
Jednym z powodów odwołania członka RDS przez premiera może być fakt współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi (w przypadku fałszywego oświadczenia lustracyjnego członkostwo automatycznie wygasa). Innym powodem może być „sprzeniewierzenie się działaniom rady” i doprowadzenie do „braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu”.
PAP/ako