Instytut Pamięci Narodowej chce pomóc w domowym nauczaniu historii. W tym celu wydana została specjalna publikacja „Korzenie i praktyka totalitaryzmu. Wypisy źródłowe”. Materiał przeznaczony jest dla uczniów szkół średnich.
– To przede wszystkim materiał edukacyjny do praktycznego stosowania i wykorzystania na lekcjach między innymi historii, języka polskiego, etyki czy wiedzy o społeczeństwie – wyjaśnia Jan Hlebowicz, rzecznik gdańskiego oddziału IPN. – W tym szczególnym czasie, kiedy praca zdalna jest konieczna, taki materiał będzie doskonałym uzupełnieniem oferty edukacyjnej – dodaje.
TOTALITARYZM XX WIEKU
Publikacja IPN zawiera zbiór dokumentów, wypowiedzi oraz tekstów, które są punktem wyjścia do nauki o XX-wiecznych totalitaryzmach. Zawarte w publikacji teksty to opatrzone komentarzami historycznymi wypowiedzi teoretyków i praktyków ustroju totalitarnego w jego trzech zbrodniczych odmianach (sowiecki komunizm, niemiecki narodowy socjalizm i ukraiński nacjonalizm integralny).
CZTERY CZĘŚCI
Elektroniczne wydawnictwo składa się z czterech zasadniczych części. Dwie pierwsze prezentują teksty, które dla XX-wiecznych totalizmów okazały się ważną inspiracją, zaczerpniętą zarówno z myśli oświeceniowej (Hobbes, Wolter, Rousseau, jakobinizm), jak i XIX-wiecznej (Marks, Darwin, Spencer, de Gobineau, Nietsche). W rozdziale trzecim znajdziemy dokumenty, będące wytworem zbrodniczych reżimów totalitarnych, w tym również wybrane wypowiedzi ich ideologów i przywódców (Lenin, Trocki, Stalin, Hitler, Rosenberg, Goebbels, Doncow, Łenkawski). W części czwartej znajdują się m.in. teksty historiozoficzne. Na końcu publikacji spis wybranych materiałów studyjnych (literatura, film dokumentalny, film fabularny).
Materiały są dostępne >>>tutaj.
dw/materiały IPN