W poniedziałek, 6 kwietnia, Muzeum II Wojny Światowej Światowej obchodzi trzecie urodziny. Instytucja podsumowała swoje dotychczasowe działania i przedstawiła je w liczbach.
Od momentu otwarcia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:
– odwiedziło ponad 1 640 500 gości;
– zrealizowało 30 wystaw czasowych;
– przeprowadziło 1 629 lekcji, zajęć i warsztatów edukacyjnych, w których wzięło udział łącznie 34.500 uczestników;
– pozyskało 11 953 nowe obiekty do kolekcji;
– wydało 20 własnych publikacji;
– zrealizowało 94 krótkie formy filmowe;
– zgromadziło ponad 10 500 nowych tytułów w bibliotece;
– podpisało porozumienia współpracy z 222 wolontariuszami.
Działania instytucji odbywały się również w szkółce teatralnej dla dzieci i młodzieży, Strefie Nowych Technilogii, a także, otwartej w 2018 roku pracowni konserwatorskiej.
MUZEUM W ŚWIECIE, RÓWNIEŻ INTERNETOWYM
Muzeum ma na swoim koncie także aktywności o charakterze międzynarodowym. Współpracuje z kilkudziesięcioma ambasadami RP, konsulatami generalnymi RP, muzeami, uniwersytetami, stowarzyszeniami, archiwami, biurami, towarzystwami i innymi światowymi placówkami. Organizowało konferencje, projekty i wystawy. Łącznie odwiedziło je 50 ambasadorów z całego świata.
W obecnej sytuacji szczególną uwagę przykuwa Portal Historii Mówionej Muzeum II Wojny Światowej (https://historiamowiona.muzeum1939.pl/), dający możliwość nie tylko obejrzenia zgromadzonych relacji filmowych, ale i pobrania ich transkrypcji w języku polskim lub angielskim oraz dołączonych kopii dokumentów i zdjęć archiwalnych, a także dający możliwość zobaczenia i odsłuchania udostępnionych krótkich form filmowych, filmów dokumentalnych i audycji radiowych, powstałych z wykorzystaniem zgromadzonych przez muzeum relacji.
RG