Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przekaże 7. Szpitalowi Marynarki Wojennej 40 tys. zł na utylizację odpadów medycznych. Placówka na czas epidemii została przekształcona w jednoimienny szpital zakaźny.
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich zwrócił uwagę, że ze względów sanitarnych, w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, odpady medyczne – m.in. ubrania ochronne, maseczki – muszą być zagospodarowywane w bezpieczny sposób.
– Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, salowe, cały personel medyczny jest na pierwszej linii frontu walki z COVID-19. Walczą o zdrowie i życie pacjentów, narażając swoje własne. Wszelkie inicjatywy pozwalające uchronić medyków przed zakażeniem są bezcenne – podkreślił cytowany we wtorkowym komunikacie wojewoda pomorski. – Bardzo dziękuję prezesowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku za przekazanie środków finansowych na bezpieczną utylizację odpadów medycznych. Dzięki temu dbamy o bezpieczeństwo służb medycznych oraz o środowisko – dodał.
BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM
Marcin Osowski, prezes WFOŚiGW w Gdańsku, wskazał, że jednym z priorytetów szpitali zmagających się ze skutkami epidemii COVID-19 jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy mogą mieć styczność z odpadami medycznymi.
– Bezpieczna utylizacja ubrań ochronnych i maseczek to obecnie bardzo istotne zadanie. Zadeklarowaliśmy, że przekażemy 40 tys. zł dla 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku. Chcemy pomóc lekarzom, ratownikom i personelowi medycznemu. Wszystkim tym, którzy wykonują pełną poświęcenia pracę, opiekując się osobami chorymi na COVID-19 – wyjaśnił Osowski.
WIĘCEJ ODPADÓW TO WIĘKSZE KOSZTY
Komendant 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku kmdr dr n.med. Dariusz Juszczak zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie ilość odpadów wymagających profesjonalnej utylizacji znacząco wzrosła, a tym samym zwiększyły się również związane z tym koszty.
– Wszelkie wsparcie finansowe jest dla nas bardzo cenne. Liczba odpadów medycznych, tj. kombinezonów, maseczek, pojemników stale rośnie. W lutym, jeszcze przed epidemią, takich odpadów mieliśmy 3,2 tony; teraz jest to pięć ton – powiadomił.
Pomoc finansowa jest częścią ogólnopolskiej akcji wspierania szpitali walczących z epidemią koronawirusa, której patronuje Ministerstwo Klimatu i Agencja Rezerw Materiałowych. Każdy z szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kraju przekaże wsparcie na utylizację zużytego sprzętu szpitalom zakaźnym w swoim regionie. Łącznie będzie to 3,2 miliony złotych.
PAP/ako