Pomoc finansowa dla szpitali w Pucku i Wejherowie oraz wprowadzenie w życie ulg w podatku od nieruchomości dla lokalnych przedsiębiorców. Takie decyzje podjęli radni z Pucka podczas ostatniej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.
– O wsparciu przedsiębiorców mówiliśmy miesiąc temu. Wysłaliśmy też pisma do nich z prośbą, aby wstrzymali się z opłatami za kwiecień bo czekaliśmy na specustawę w tej sprawie. Teraz oficjalnie możemy zwolnić firmy z opłat – mówi burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska.
– Tutaj będziemy zwalniali na dwa miesiące: kwiecień i maj. Podatek od nieruchomości częściowo będzie z automatu dla wymienionych działalności gospodarczych w specustawie. Natomiast jeśli mówimy o ulgach stosowanych w innych przypadkach, które nie są wymienione w ustawie, trzeba będzie wnioskować. To jest trochę skomplikowane. Nie dlatego, że tak wymyślamy – tego wymagają przepisy – dodała.
Szpital Pucki otrzymał z budżetu miasta 10 tys. złotych na zakup zmywarki z termodezynfekcją, a szpital w Wejherowie 20 tysięcy złotych na zakup sprzętu do laboratorium.
96 miejsc publicznych na terenie całej gminy Kosakowo odkażono płynem dezynfekującym. Pracownicy spółki komunalnej PEKO odkazili m.in. wszystkie wiaty przystankowe i okolice szkół w których trwa rekrutacja do klas pierwszych.
(Fot. Radio Gdańsk/Piotr Lessnau)
– Chcemy te miejsca odkazić, jest to 96 punktów na dzień dzisiejszy. Są to miejsca, w których najwięcej mieszkańców może się gromadzić, są to przystanki autobusowe, wiaty, ławki, wejścia do szkół gdzie rodzice przychodzą rejestrować swoje dzieci do klas pierwszych – powiedział zastępca wójta gminy Kosakowo, Marcin Kopitzki.
Spółka PEKO z Kosakowa będzie prowadziła cyklicznie dezynfekcję miejsc publicznych w całej gminie przez najbliższe kilka tygodni.
Jedenaście betonowych donic ma zwiększyć bezpieczeństwo pieszych w okolicach przejść dla pieszych przy ul. Dąbrowskiego oraz przy Ekologicznej Szkole Podstawowej w Rumi. Chodzi o to, aby uniemożliwić postój pojazdów w sąsiedztwie przejść dla pieszych.
(Fot. Radio Gdańsk/Piotr Lessnau)
– Dzięki temu zwiększy się przede wszystkim widoczność – tłumaczy Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi. – Podjęliśmy te działania na wniosek mieszkańców i zgodnie z wytycznymi Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – dodaje.
Donice stanęły przy trzech przejściach dla pieszych na ulicy Dąbrowskiego oraz w pobliżu pasów przy Ekologicznej Szkole Społecznej. Na jednym z nich doszło w przeszłości do poważnego potrącenia. Władze Rumi chcą w ten sam sposób poprawić bezpieczeństwo na wszystkich przejściach, które są zasłanianie przez parkujące samochody.
Remont tras z Choczewa do Łętowa, z Rzucewa do Osłonina, także w Kębłowie, Kielnie, ulicy Obwodowej w Redzie i Pomorskiej w Rumi – na liście projektów z rządowym dofinansowaniem Funduszu Dróg Samorządowych.