Sokiem z pomarańczy można rozbijać balony, mąka ziemniaczana służy do stworzenia cieczy, po której można chodzić, a zrobienie proszku do prania w domu to żaden problem. Takie rzeczy pokazują na filmach edukatorzy z Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Placówka, jak wiele innych instytucji, przeniosła swoją działalność do sieci.
#ZdalnyExperyment – taką nazwę przyjęły działania gdyńskiego Centrum Nauki Experyment w czasie epidemii. Sale pokazowe są oczywiście zamknięte dla gości, ale edukatorzy pracują, nagrywają interesujące filmy popularnonaukowe i zamieszczają je w sieci. To dawka ciekawostek naukowych i prezentacja eksperymentów, które można wykonać w domu. Filmy są przeznaczone zarówno dla rodzin z dziećmi, jak również dla dorosłych.
– Działania spotkały się z pozytywnym odbiorem, mają dużą oglądalność, są chętnie udostępniane – słyszymy w Centrum Nauki Experyment. – Nazwaliśmy ten projekt #ZdalnyExperyment, ponieważ większość naszych pracowników pracuje zdalnie – opowiada kierująca placówką Alicja Harackiewicz. – Wystawa jest zamknięta, ale próbujemy nowych form przekazu. Stajemy się filmowcami, scenarzystami, prezenterami i aktorami. Nic nie zastąpi żywego kontaktu z ludźmi, ale to dla nas dobra szkoła innej pracy, wykonywanej z pożytkiem dla miłośników nauki. Na pewno filmowy warsztat, którego się nauczą edukatorzy, przyda się w przyszłości i po ustąpieniu epidemii będziemy mieli więcej propozycji online – dodaje Alicja Harackiewicz.
Naukowcy z Gdyni przenieśli edukację do sieci (Fot. Centrum Nauki Experyment)
SPOTKANIE NA PLANIE
Pracownicy przygotowują prezentacje w swoich domach. Raz w tygodniu spotykają się na planie filmowym i nagrywają kilka odcinków jednego dnia.
TU ZNAJDZIESZ STRONĘ CENTRUM NAUKI EKSPERYMENT I FILMY, PRZYGOTOWYWANE W RAMACH AKCJI #ZDALNYEKSPERYMENT >>> KLIKNIJ.
Posłuchaj rozmów Włodka Raszkiewicza, przeprowadzonych w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. W audycji uczestniczyli: dyrektor Alicja Harackiewicz, reżyser filmów Borys Badtke oraz edukatorzy Angelika Raether, Sylwia Działa i Zbigniew Czapliński.
Włodzimierz Raszkiewicz