Resort kultury kwestionuje decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Konserwator Igor Strzok kilka miesięcy temu nie zgodził się na wycinkę drzew pod budowę parkingu podziemnego na Podwalu Staromiejskim. Obiekt ma stanąć w rejonie ul. Lawendowej. Przeciwko wycince protestują mieszkańcy. Ministerstwo wskazało błędy formalne w decyzji konserwatora.
Igor Strzok zapowiedział, że usunie błędy i wyda decyzję powtórną o zakazie wycinki drzew. Parking ma powstać w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Inwestorem jest miasto Gdańsk i firma Immo Park Gdańsk.
– Dalsza decyzja zależy od rozstrzygnięcia postępowania przed konserwatorem. Czekamy na jego zakończenie. Musimy wyczerpać drogę administracyjną, dotyczącą akurat tej konkretnej lokalizacji – komentuje decyzję resortu Alan Aleksandrowicz, wiceprezydent Gdańska.
Oprócz wspomnianego obiektu mają powstać parkingi pod Targiem Węglowym i Podwalem Przedmiejskim. W ramach projektu zbudowany zostanie też naziemny obiekt przy ul. Długie Ogrody.
INWESTOR ZŁOŻYŁ WNIOSEK O ODWOŁANIE
Firma realizująca projekt, przygotowując się do inwestycji, zwróciła się już w grudniu 2018 roku z wnioskiem do PWKZ o możliwość wykonania badań archeologicznych oraz usunięcia drzew, które uniemożliwiają budowę parkingów przy Podwalu Staromiejskim czy Targu Węglowym. Konserwator wojewódzki w tej sprawie wydał negatywne stanowisko.
Na decyzję koncesjobiorca złożył w terminie odwołanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Minister KiDN uchylił zaskarżoną przez spółkę decyzję PWKZ w całości, z uwagi na to, że została wydana z naruszeniem prawa, i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Koncesjobiorca jest więc ponownie na początku drogi administracyjnej w sprawie uzyskania zgody PWKZ na wycinkę.
ZIELEŃ MA BYĆ ODTWORZONA
Powstanie parkingów podziemnych wiąże się z koniecznością usunięcia na czas budowy zieleni, która po zakończeniu inwestycji, zgodnie z zapisami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, zostanie odtworzona. Śródmieście Gdańska, na obszarze którego mają powstać trzy parkingi podziemne i jeden naziemny, zostało wpisane do rejestru zabytków na podstawie decyzji wojewody gdańskiego nr 8 z 1947 roku.
Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta, a w przypadku, gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części, wpisanej do rejestru zabytków – wojewódzki konserwator zabytków i tylko ten urząd jest uprawiony do wydawania decyzji w tej sprawie. Postanowienia administracyjne, związane z pozwoleniem na wykonanie badań archeologicznych, wycinkę drzew, pozwoleniem na realizację inwestycji, zdeterminują ostateczny kształt parkingów.
Maciej Naskręt