Zakończyła się czwarta już edycja ogólnopolskiego konkursu dla młodych projektantów, organizowanego przez gdańską Galerię Wnętrz City Meble. W tym roku zadaniem było zaprojektowanie inspirującego akcesorium użytkowego do przestrzeni pracy. Najlepszy projekt wyłoniony został spośród dwudziestu ośmiu nadesłanych prac. Jedną z nagród w konkursie jest wdrożenie produktu do kolekcji marki TRE, stworzonej przez Tomka Rygalika, współorganizatora konkursu.
Konkurs przeznaczony jest dla studentów i absolwentów kierunków artystycznych, przede wszystkim wzornictwa i architektury wnętrz, w całej Polsce. Zadaniem, jakie organizatorzy konkursu postawili przed jego uczestnikami, było zaprojektowanie designerskiego produktu TRE do współczesnego wnętrza. Tym razem była to przestrzeń do pracy.
Zwycięski projekt, kosz Warp, zaprojektowany przez Marię Czapską, zostanie wyprodukowany przez współorganizatora konkursu, firmę TRE, i włączony do kolekcji marki. Zwyciężczyni konkursu będzie miała okazję współpracować z zespołem TRE przy wdrożeniu projektu do produkcji, opracowywaniu strategii sprzedaży i wprowadzaniu produktu na rynek. Ponadto nagrodą za pierwsze miejsce, podobnie jak w poprzednich edycjach, jest wyjazd na prestiżowe, międzynarodowe targi mebli i designu w Mediolanie – Salone del Mobile 2021. Organizator zapewnia wejściówki, jak również przelot i pobyt w hotelu.
„DELIKATNA, LEKKA FORMA”
Kosz Warp przeznaczony jest do magazynowania biurowych odpadów lub przechowywania papieru, magazynów, katalogów itp. „Inspiracją do projektu był proces wyplatania wiklinowych koszy. Kiedy podstawa kosza jest już skończona, gałązki osnowy rozkładają się na zewnątrz, tworząc delikatną, lekką formę. W przestrzeni pracy najczęściej występują proste, geometryczne bryły. Kosz Warp ma wprowadzać do niej lekkość i zabawę” – pisze zwyciężczyni Maria Czapska.
W tegorocznej edycji zostały przyznane trzy wyróżnienia. Pierwsze za projekt pt. „Base” Agnieszki Cieszanowskiej, przedstawiający obiekt funkcjonalny, przeznaczony na biurko. Jest to marmurowa bryła podcinana od spodu z kilkoma żłobieniami. Prosta forma skrywa jednak w sobie wiele funkcji: może przechowywać wizytówki lub karteczki z notatkami, służyć jako pojemnik na pióro i ołówki oraz inne małe przedmioty, a także służyć jako przycisk do papieru.
Następne wyróżnienie otrzymała Emilia Kolanowska za dwie przesłane prace: organizer na biurko i organizer naścienny. Pierwszy projekt jest to prosty organizer na biurko o formie opartej na układzie podstawowych figur geometrycznych. Pomaga uporządkować przestrzeń pracy i zachować w niej ład. Drugi organizer, do powieszenia na ścianie, składa się z metalowego stelaża oraz montowanych na magnes modułów o różnych funkcjach.
Trzecie wyróżnienie otrzymała Xenia Kwiatkowska za Nazo Set – minimalistyczny zestaw trzech drewnianych kostek, możliwy do ułożenia w różnych konfiguracjach. Zachęca użytkownika do interakcji, motywując go do rozwiązania kwestii organizacji przestrzeni pracy.
SZANSA DLA MŁODYCH DESIGNERÓW
Ten prestiżowy konkurs jest wielką szansą dla młodych designerów, ponieważ jedną z głównych nagród jest wdrożenie projektu do produkcji, a następnie wprowadzenie na rynek. Przykładem może być zwycięski projekt I edycji konkursu – kanapa „Fumi” Marty Adamczyk, obecnie dostępna w ofercie internetowego sklepu Fabryka Form. Jest to ogromny sukces młodej projektantki. Praca „GAP Vase” Anny Jurgielewicz, zwycięski projekt kolejnej edycji, również został wyprodukowany i włączony do kolekcji marki TRE.
Galeria Wnętrz City Meble została otwarta w Gdańsku w marcu 2017 r. na terenie, który od blisko stu lat związany jest z meblarstwem. Przed wojną mieściła się tam Gdańska Fabryka Mebli, a w ostatnim ćwierćwieczu centrum handlowe Top Meble, później Top Shopping. City Meble zajmuje powierzchnię 20.000 m2, na których znajduje się ponad 80 salonów meblowych, showroomów i biur projektowo-wykonawczych. W galerii swoje produkty prezentują i sprzedają takie firmy, jak Bo Concept, Halupczok, Kler, producenci i dostawcy mebli wysokiej jakości IWC, Primavera Furniture czy Novelle.
SZEROKA OFERTA
W City Meble znajdziemy szeroką ofertę dla osób, urządzających lub remontujących swoje mieszkanie. Znajdują się tam firmy, oferujące projekt mieszkania, meble czy dodatki. Swoją sypialnię można wyposażyć asortymentem od np. Dla Spania, Selene, Hever, Harmonic, Senpo, Top Materace 24, łazienkę – ABC Łazienki, Biblioteka Glazury, salon natomiast – Livingroom, Moma Studio, Miloo Home, Italmeble, Corso Italia, Kaan Meble, Gala Collezione i wiele innych. Nie brakuje również marek takich, jak: Eurodom, Jysk, Flugger i Bel-Pol.
Warto zwrócić uwagę na ciekawą ofertę firm: This Is Wood (meble i aranżacje z wykorzystaniem drewna) czy Orzeł Design (produkty do inteligentnego domu). Bogaty wybór mebli biurowych zapewnia firma Grant. Szeroką i systematycznie aktualizowaną ofertę Galerii dopełniają: autorskie studia kuchenne – PS3 Studio, Studio Kuchenne Orzech, Gdańska Fabryka Mebli, dostawcy oświetlenia – Praxis, oraz dostawcy materiałów i usług wykończeniowych – IKA Kolor, EKO Dar, Fladerart, Dekoracyjne Podłogi.
Galeria Wnętrz City Meble to również Strefa Inspiracji, łącząca w sobie funkcje kawiarni, galerii sztuki, a także idealnego miejsca spotkań i pracy architektów. City Meble, al. Grunwaldzka211, 80-266 Gdańsk, www.citymeble.com
Z POTRZEBY DĄŻENIA DO RÓWNOWAGI I PROSTOTY
TRE – powstała z inicjatywy Tomka Rygalika, który przekuł swoją filozofię myślenia na markę. Marka TRE to odpowiedź na potrzeby dążenia człowieka do równowagi i prostoty. Stworzona z myślą o ludziach, którzy żyją świadomie i z atencją podchodzą do wyboru produktów, jakimi się otaczają. Istotą marki jest trwałość fizyczna oraz estetyczna przedmiotów codziennego użytku. Wartości TRE są uniwersalne kulturowo, dlatego do projektu zaproszono projektantów z całego świata. Wykorzystywane przez TRE materiały są dobierane świadomie, w myśl idei o uniwersalizmie i trwałości. Produkty są wykonywane z najwyższej jakości materiałów, wybieranych tak, by forma stanowiła jedność z funkcją i filozofią życia.
Marka TRE powstała ze sprzeciwu wobec nadmiernej konsumpcji i nadprodukcji. – Dobre życie polega na odrzuceniu tego, co zbędne. Wierzymy, że proste przedmioty są najlepsze. Podziwiamy pomysłowość kryjącą się za tym, co oczywiste. TRE Product stale szuka najlepszych rozwiązań, zapewniających mistrzowskie wykonanie. Dzięki temu dostarczamy produkty bliskie naszym sercom. Stają się one wyrazem naszej świadomości i będą nam towarzyszyć przez pokolenia – podkreśla Tomek Rygalik.
Takie są produkty TRE. Unikalne, ale zarazem proste formy, oparte na solidnym koncepcyjnym fundamencie. Świadome, rozważne gospodarowanie materiałami przy projektowaniu zawsze było, jest i będzie wyróżniało dobre projektowanie. Podobnie jak jakość, trwałość i wyrafinowane myślenie koncepcyjne. W kolekcji znajdziemy projekty m.in. Aleksandry Szewc, AdreyAndShay, Dorothee Mainka, Daisuke Kitagawy, Luca Corvatta, Victora Legina, Davida Derksena, Pini Leibovicha oraz Gosi Rygalik.
Artykuł sponsorowany