W kwietniu znacznie mniej firm zawiesiło lub zlikwidowało działalność niż miało to miejsce w marcu. Zdaniem wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz to oznacza, że przedsiębiorcy postanowili zawalczyć o prowadzone interesy, swoją rolę spełnia też działająca od 1 kwietnia Tarcza Antykryzysowa.
Z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wynika, że na zawieszenie działalności zdecydowało się blisko 24 tysiące przedsiębiorstw, czyli o połowę mniej niż w marcu, ale wciąż o 16 proc. więcej niż rok temu o tej samej porze. Z kolei 6,7 tysiąca firm zakończyło działalność. To o 42 proc. mniej niż w marcu i o 57 proc. mniej niż w kwietniu 2019 roku.
OSTROŻNY OPTYMIZM
– Po lekkim tąpnięciu, z jakim mieliśmy do czynienia szczególnie w drugiej i trzeciej dekadzie marca, w kwietniu odnotowaliśmy wyraźny spadek zawieszonych i likwidowanych działalności gospodarczych w Polsce – zauważyła w przesłanym IAR komunikacie wicepremier Jadwiga Emilewicz.
Minister rozwoju dodała, że po pierwszym szoku, jaki wywołała epidemia koronawirusa, przedsiębiorcy postanowili przeczekać i zawalczyć o swoje biznesy.
– To także dowód na to, że funkcjonująca od 1 kwietnia tarcza antykryzysowa spełnia swoją rolę i pozwala z ostrożnym optymizmem patrzeć w przyszłość – skomentowała Jadwiga Emilewicz.
STAN SPRZED EPIDEMII
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej informuje też, że od stycznia do 11 marca, kiedy ogłoszono w Polsce stan epidemiczny, liczba aktywnych działalności gospodarczych w naszym kraju wzrosła z 2,40 miliona do 2,47 miliona.
IAR/am/mrud