Sejm odrzucił senackie weto w sprawie głosowania korespondencyjnego w tegorocznych wyborach prezydenckich. Za odrzuceniem uchwały Senatu opowiedziało się 236 posłów, przeciwko było 213, a 11 wstrzymało się od głosu. Do odrzucenia senackiego weta potrzebnych było 231 głosów. Ustawa o wyborach korespondencyjnych trafi teraz do prezydenta.
W środę liderzy PiS i Porozumienia, Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin, wydali wspólne oświadczenie, z którego wynika, że jest zgoda w Zjednoczonej Prawicy na organizację wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej. Jak powiedział podczas czwartkowej konferencji prezes Porozumienia Jarosław Gowin, wybory prezydenckie nie odbędą się jednak w maju. Przeprowadzone zostaną w innym terminie, a głosowanie odbędzie się w formie korespondencyjnej.
Jak zapowiedział Jarosław Gowin, eksperci, którzy będą teraz pracować nad zmianami w ustawie o wyborach korespondencyjnych, mają położyć nacisk na przywrócenie roli Państwowej Komisji Wyborczej w ich organizacji.
UCHWALONA 6 KWIETNIA
Ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 roku została uchwalona przez Sejm 6 kwietnia z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości. Przewiduje, że głosowanie w tegorocznych wyborach prezydenckich ma być tylko korespondencyjne.
Senat we wtorek odrzucił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r. W czwartkowym głosowaniu w Sejmie za odrzuceniem uchwały Senatu opowiedziało się 236 posłów, przeciwko było 213, wstrzymało się 11.
PAP/ws/mk