Podróżni mogą już korzystać z tymczasowego, kontenerowego dworca kolejowego w Tczewie. Uruchomiono go w związku z trwającym od września ubiegłego roku remontem głównego budynku.
W tymczasowym budynku znalazły się kasy i poczekalnia. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Obsługa pasażerów będzie się w nim odbywała do końca remontu tczewskiego dworca, a przeniesienie obsługi pasażerów do tymczasowego budynku ma usprawnić prace w głównym budynku.
– Wszystkie roboty rozbiórkowe zostały już zakończone i zaczynają się prace konstrukcyjne. Jeszcze w maju zostaną zainstalowane schody ruchome. Wykonawca rozpoczyna też prace na elewacji i przechodzi do robót wykończeniowych – informuje Aleksandra Rudzińska-Rdzanek z biura prasowego PKP S.A.
Po zakończeniu przebudowy zmieni się nie tylko estetyka, ale i układ komunikacyjny tczewskiego dworca. Ruch pieszych będzie poprowadzony przez plac z lokomotywą do nowego wejścia w północnym szczycie budynku. Powstanie nowa przestrzeń komercyjna i dodatkowy ciąg komunikacyjny dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.
Przebudowa dworca w Tczewie kosztuje ponad 17 milionów złotych i jest współfinansowana ze środków unijnych. Prace mają się zakończyć w pierwszej połowie 2021 roku.
Tczewski szpital otrzyma milion złotych na walkę z koronawirusem. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej i preparatów do dezynfekcji.
Także milion złotych trafi do Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim. W poniedziałek starogardzki szpital wznowił przyjęcia na oddział ginekologiczno-położniczy. Porodówka była zamknięta od 29 kwietnia, po tym jak u jednego z lekarzy wykryto koronawirusa. Wyniki badań pacjentek i pozostałych osób z personelu wykluczyły zakażenie.
Kajakarze mogą już korzystać z nowej przystani w Skarszewach. Obiekt przy stadionie miejskim powstał w ramach Pomorskich Szlaków Kajakowych.
Projekt „Wierzycą przez Kaszuby na Kociewie” obejmuje też budowę czterech przystani na Wierzycy – w Jaroszewach, Pogódkach, Czarnocinie i przy elektrowni wodnej Czarnocińskie Piece, a także przenoski na Wietcisie.
Tczewskie biblioteki znowu otwarte. We wszystkich filiach można od dzisiaj (12 maja) wypożyczać książki. Nie można jednak swobodnie poruszać się pomiędzy regałami. Trzeba polegać na internetowym katalogu lub pomocy bibliotekarek i bibliotekarzy, by znaleźć konkretny tytuł.
Wdrożone zostały także procedury bezpieczeństwa zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
– Trzeba przychodzić w maseczkach. Zalecamy także rękawiczki, przy wejściu trzeba zdezynfekować ręce. Następnie można podejść do lady i wypożyczyć książki. Należy także zachować odległość od pracownika. – powiedział nam dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie Krzysztof Korda.
Książki zwracane będą poddawane trzydniowej kwarantannie, po czym będzie można wypożyczyć je ponownie. Czytelnia muzyczna i internetowa są zamknięte, a czytelnia popularnonaukowa udostępnia swoje zbiory do wypożyczenia. Nie działa punkt ksero.
Wprowadzono także przerwę techniczną w godzinach 13:00 – 13:15 i 15:00 – 15:15. W tym czasie biblioteka jest zamknięta dla odwiedzających.