400 osób jednocześnie może od 13 maja zwiedzać Muzeum II Wojny Światowej. Instytucja wznowiła przyjmowanie gości po odmrożeniu części gospodarki. Nie będzie można jednak korzystać z pomocy przewodników i audioprzewodników. Ponowne otwarcie przypada w 119. rocznicę urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego.
– Termin ponownego otwarcia nie był przypadkowy. Witold Pilecki w naszej świadomości, świadomości Polaków, jest symbolem postaw obywatelskich, bo był i ziemianinem, i działaczem społecznym, i ojcem oraz mężem w II Rzeczpospolitej. Ale szczególnie w świadomości Polaków i całego świata pozostaje symbolem walki z systemem niemieckiego nazizmu, sowieckiego komunizmu, ale też symbolem osiągania rzeczy, które są nieosiągalne – przełamywania wszelkich barier, siły i determinacji do walki z rzeczami, które wydają się niemożliwe do pokonania – mówi Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
Dyrektor podkreślił, że w ciągu dwóch miesięcy, kiedy to muzeum było zamknięte dla gości, placówka prowadziła działania edukacyjne w internecie.
– Przenieśliśmy całą naszą misję do mediów społecznościowych, do sieci. Efekty tej akcji – #M2WSwirtualnie – przeszły wszelkie nasze oczekiwania. W ciągu tych dwóch miesięcy nasze posty zostały wyświetlone 13 milionów razy, zyskaliśmy też 8 tysięcy nowych użytkowników – dodał Nawrocki.
MUZEUM W SIECI
Projekt #M2WSwirtualnie powstał celem kontynuowania statutowej misji instytucji, jaką jest pielęgnowanie polskiej historii.
– W tym trudnym dla nas wszystkich okresie pandemii zdecydowaliśmy się na przełożenie całej strategii komunikacji, promocji Muzeum II Wojny Światowej do internetu. W tym celu wykorzystaliśmy najnowsze techniki targetowania przekazu komunikacji w mediach społecznościowych, dzięki temu dotarliśmy do osób, które wcześniej nie były zainteresowane tematyką historii.
Władze muzeum wierzą, że wyniki kampanii – 13 milionów wyświetleń i 8000 nowych użytkowników – przełożą się na liczbę wizyt w mzeum, już nie wirtualnie, tylko w ramach akcji #M2WSbezpiecznie.
O POŁOWĘ MNIEJ GOŚCI
Z kolei kierownik działu bezpieczeństwa MIIWŚ Waldemar Szulc poinformował o ograniczeniach, jakie ze względów bezpieczeństwa zostały wprowadzone w placówce wraz z jej ponownym otwarciem. Wyjaśnił on, że jednorazowo na wystawie głównej placówki przebywać będzie mogło 400 osób (to ponad 55 proc. mniej niż zwykle).
Szulc mówił, że „czasowo zamknięte pozostaną dla gości kino muzeum, strefa VR, biblioteka oraz muzealne bistro i restauracja. Nie będzie też działać szatnia (do dyspozycji zwiedzających pozostają szafki samoobsługowe), a z wind korzystać będą mogły wyłącznie osoby niepełnosprawne”.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa zwiedzającym jak i pracownikom Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku konieczne było wprowadzenie ograniczeń, m.in.:
– liczba osób przebywających w jednym czasie na wystawie głównej została ograniczona (zmniejszona ilość osób o ponad 55%) – czyli 400 osób na wystawie w jednym momencie
– czasowo wyłączone ze zwiedzania i użytkowania zostają: Kino Muzeum, Strefa VR, Biblioteka, Bistro oraz Restauracja;
– czasowo wyłączona z użytkowania zostaje szatnia – do dyspozycji zwiedzających pozostają szafki samoobsługowe;
obowiązuje zwiedzanie indywidualne, bez przewodnika –zwiedzanie grupowe nie jest możliwe na chwilę obecną;
– korzystanie z audioprzewodników oraz z usług przewodnickich nie jest możliwe do odwołania;
znajdujące się na wystawie głównej urządzenia multimedialne posiadające możliwość odsłuchu za pomocą słuchawek są wyłączone z użytkowania do odwołania. Pozostałe urządzenia multimedialne zostaną przystosowane do działania w trybie pętli, w sposób ciągły, dzięki czemu można będzie zapoznać się z prezentowanymi na nich treściami bezdotykowo. Ponadto – na wybranych stanowiskach multimedialnych planowane jest zastosowanie specjalnych czujników gestów Leap Motion, umożliwiający śledzenie ruchów rąk.
Więcej na ten temat można posłuchać tutaj:
Maciej Naskręt