Oświadczenie, upamiętniające Jana Pawła II z okazji 100. rocznicy jego urodzin, proponuje uchwalić na majowej sesji Rady Miasta Gdańska klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Treść oświadczenia radni PiS przedstawili w poniedziałek na konferencji prasowej. Dla radnej z obozu rządzącego – Stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska – to przejaw walki politycznej.
Treść oświadczenia radni PiS przedstawili w poniedziałek na konferencji prasowej przed siedzibą Rady Miasta Gdańska.
– Zdajemy sobie sprawę, że historia oceniła już wielkość Jana Pawła II, wielkiego Polaka, który pojawił się również w Gdańsku. I dzisiaj w tym oświadczeniu chcemy zwrócić uwagę na relacje władz miasta Gdańska do tak wielkiej postaci i dziedzictwa, jakie zostawił gdańszczanom. Naszym zdaniem, jesteśmy zobowiązani do szacunku i kultywowania jego przekazu, badania jego dzieł, tu w Gdańsku. On nas uczył solidarności jako pielgrzym pokoju – powiedział przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska Kazimierz Koralewski.
Tutaj należy przypomnieć, że papież gościł w Gdańsku dwukrotnie: w 1987 i 1999 roku.
TREŚĆ APELU
„W setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, Jana Pawła II, Rada Miasta Gdańska składa hołd temu wielkiemu Polakowi: patriocie, poecie, dramatopisarzowi, filozofowi i papieżowi – człowiekowi, któremu nieobce były sztuka i nauka, praca i cierpienie, humanizm i duchowość, temu, który podczas swoich dwu wizyt w Gdańsku wytyczył drogi wartości i działania nie tylko naszemu miastu, ale i całej ojczyźnie, a nawet światu” – głosi dokument proponowany przez radnych PiS.
Podkreślono, że „choć czasy się zmieniają, on wciąż jest dla nas drogowskazem”. „Dlatego też, jako radni, którym na sercu leży dobro Gdańska oraz wartości wyznawane przez jego mieszkańców: wolności, solidarności, dialogu i równych szans, sprzeciwiamy się pomnikowemu przywoływaniu postaci papieża Polaka” – czytamy w tekście autorstwa radnych PiS.
Zaznaczyli, m.in. że to Jan Paweł II „uczył nas poszanowania tożsamości i odczytywania historii przy jednoczesnym patrzeniu w przyszłość”. W dokumencie przypomniano też spotkanie papieża w Bazylice Mariackiej z osobami chorymi, niepełnosprawnymi oraz służbą zdrowia. „Mówił nam o cierpieniu jako tajemnicy, szczególnie cierpieniu niezawinionym. Dziś musimy zdać egzamin z tych słów, kiedy zmagamy się z niewidzialnym wrogiem, ale też kiedy widzimy, z jaką łatwością podejmuje się decyzje o skróceniu bądź odebraniu ludziom prawa do życia” – napisali radni PiS.
„Dziś chcemy budować razem. Chcemy w Gdańsku postawić na integralność osoby i wspólnotę, która uszanuje tych, którzy potrzebują naszego szczególnego wsparcia. Chcemy budować ład społeczny, polityczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny, nie zapominając o duchowym wymiarze człowieka. Chcemy budować prawdziwą „cywilizację miłości”, tym samym wystawiając Karolowi Wojtyle-Janowi Pawłowi II najpiękniejszy pomnik. My, gdańszczanie” – czytamy w oświadczeniu.
PRZYJĘCIE UCHWAŁY PRZEZ AKLAMACJĘ?
Radni PiS mają nadzieję, że proponowane przez nich oświadczenie zostanie przyjęte przez aklamację. Dokument ma być procedowany na zdalnej sesji RMG 28 maja.
By jednak uchwała-apel mogła trafić pod obrady na jej wprowadzenie muszą się zgodzić radni rządzący. W sprawie apelu głos zabrała przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska. Beata Dunajewska stwierdziła, że „to próba wywołania konfliktu politycznego, na tę chwilę klub nie podejmuje żadnej decyzji w sprawie wniesionej uchwały”.
W 34-osobowej Radzie Miasta Gdańska Koalicja Obywatelska ma 15 radnych, 7 radnych należy do bezpartyjnego komitetu „Wszystko dla Gdańska” – oba kluby tworzą koalicję rządzącą miastem. PiS jako klub opozycyjny ma 12 radnych.
Maciej Naskręt/PAP