Zaledwie 6 procent uczniów z klas 1-3 przyszło w poniedziałek do szkół w Sopocie. Władze miasta uważają, że jest to skutek tego, że dodatkowe zajęcia opiekuńcze są dobrowolne i apelują do rządu o zmiany.
25 maja rozpoczęły się zajęcia dla uczniów klas 1-3 we wszystkich samorządowych szkołach podstawowych w Sopocie. To kolejne placówki oświatowe, które wracają do stacjonarnego systemu pracy. Miasto stara się zorganizować dzieciom także czas wolny i proponuje przygotowane przez miejskie instytucje atrakcyjne zajęcia sportowe czy artystyczne.
– Przygotowaliśmy się do tego otwarcia bardzo solidnie, odwiedziliśmy wszystkie placówki, opracowaliśmy procedurę bezpieczeństwa dotyczącą zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19, która zostały pozytywnie zaopiniowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Sopocie, jednostki zaopatrzone są w środki ochrony osobistej – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – Jednak przestrzeganie reżimu sanitarnego, dystansu, powoduje, że te szkoły są inne, nie tak radosne jak dotychczas. Ale dzieci się w nich pojawiły, choć nie jest to sytuacja komfortowa ani dla samorządów, ani dla dyrektorów, ani dla nauczycieli. Muszą oni bowiem jednocześnie realizować opiekę w szkole oraz naukę zdalną. Także rodzice pewnie nie do końca wiedzą, co oznacza sformułowanie „opieka z elementami dydaktycznymi”. Brak jasnego systemu spowodował pewnie, że tylko 6 proc. sopockich dzieci skorzystało z możliwości powrotu do szkoły – dodaje wiceprezydent Czarzyńska-Jachim.
„BARDZIEJ SUROWA, SMUTNIEJSZA SZKOŁA”
Możliwość skorzystania z zajęć taką miało 588 uczniów, w szkołach pojawiło się ich 37.
– Do naszej szkoły przyszło dziś 13 dzieci na 150, które mogły. 8 z nich skorzystało również z obiadu. Początkowo udział deklarowały 22 osoby, ale dzisiejszy poranek zweryfikował te liczby do 13 dzieci. Są w dwóch grupach – grupa klas 1 i dzieci z klas 2 i 3, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego, wszelkich procedur i wytycznych, do których się przygotowaliśmy. Nie zauważyłam wielkiego entuzjazmu, choć dzieci lubią chodzić do szkoły, lubią się spotykać ze swoimi rówieśnikami. Jednak dziś przyjęła je nieco zmieniona szkoła, bardziej surowa, trochę smutniejsza, nie było ulubionych zabawek, ulubionych elementów dekoracji w sali. No, ale były koleżanki i byli koledzy – – mówi Sylwia Łebkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Sopocie.
Szkoły podstawowe
We wszystkich szkołach podstawowych prowadzone są zajęcia opiekuńcze z elementami dydaktycznymi dla dzieci z klas I-III, konsultacje dla uczniów klas VIII oraz zajęcia rewalidacyjno- wyrównawcze dla dzieci o potrzebach kształcenia specjalnego.
Na 588 uczniów klas I-III na zajęciach opiekuńczych z elementami dydaktyki obecnych jest 37 dzieci. Z konsultacji dla klas VIII skorzysta 35 uczniów (na 205).
W przypadku zajęć wyrównawczych jest to 7 uczniów.
Jednostki przygotowane są pod względem lokalowym zgodnie z wymogami reżimu sanitarnego. Szkoły mają środki ochrony osobistej na najbliższe dwa tygodnie, będą one sukcesywnie uzupełniane w miarę potrzeb.
Szkoły ponadpodstawowe
Od 25 maja w szkołach ponadpodstawowych organizowane są konsultacje dla maturzystów. Chęć skorzystania z tej formy wsparcia zadeklarowało 15 maturzystów.
Przedszkola
W siedmiu samorządowych przedszkolach 25 maja było 111 dzieci. Ogólna liczba miejsc w placówkach wynosi 711, liczba miejsc zgodna z wytycznymi MEN/GIS – 231.
Żłobek
Zgodnie z deklaracjami rodziców w poniedziałek w żłobku powinno być 17 dzieci. Zapisanych jest 28 maluchów i to maksymalna liczba dzieci, które możemy przyjąć. Na liście rezerwowej znajduje się 12 zgłoszeń. Część rodziców wydłużyła zasiłek opiekuńczy i część dzieci przyjdzie na początku czerwca.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna wznowiła działalność 18 maja. Pracuje w systemie mieszanym – zdalnym i tradycyjnym. Placówka prowadzi działalność zgodnie z wytycznymi GIS i MEN. Dzieci, które potrzebują diagnozy, mają badania w poradni.
Jednocześnie na wszystkich etapach kształcenia zapewniona jest opieka i pomoc nauczycieli.
Placówki opiekuńcze
Stosując się do wytycznych sanitarnych na czas epidemii Stowarzyszenie Sopocki Dom (ul. Armii Krajowej 68) przygotowało 24 miejsca (na 30), w podziale na dwie 12-osobowe grupy (w różnych godzinach).
Czas wolny dla dzieci
Tygodnie izolacji sprawiły, że dzieci są spragnione są kontaktu z rówieśnikami, chcą wrócić do swoich pasji, Chcą aktywnie spędzać czas podczas zajęć ruchowych. Dlatego miasto przygotowało dla nich interesującą ofertę spędzania czasu wolnego w mieście.
– Nie wiadomo, jak w tym roku wyglądać będzie zorganizowany wypoczynek wyjazdowy dla dzieci i jakie będą koszty ewentualnych obozów czy kolonii – dodaje wiceprezydent Czarzyńska-Jachim. – Przewidujemy, że więcej dzieci zostanie w mieście, dlatego zależy nam na zaoferowaniu najmłodszym jak najlepszej alternatywy. Zajęcia ruszają już teraz.
Młodzieżowy Dom Kultury
Od 25 maja swoją działalność wznawia Młodzieżowy Dom Kultury. Oferta zajęć przewiduje m.in. zajęcia plastyczne i artystyczne.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
Propozycje w terminie 1-26 czerwca 2020:
– poniedziałki, środy, piątki w godz. 14.00-17.00 na głównym trawniku sopockich błoni MOSiR przygotuje tor przeszkód dostosowany do wieku uczestników (różny stopień trudności). Tor przeszkód kształtuje pamięć, procesy poznawcze, umiejętność rozwiązywania problemów, umiejętności ruchowe i koordynację rąk i oczu.
Zgłoszenia dzieci i młodzieży: sport.mosir@use.pl, maksymalnie 22 osoby
– wtorki i czwartki w godz. 14.00-17.00 na boisku ze sztuczną trawą przy SP nr 7 zajęcia z piłki nożnej prowadzone będą przez instruktora MOSiR. W programie dwóch godzinnych bloków gry i zabawy z piłką oraz małe gry.
Zgłoszenia dzieci i młodzieży: sport.mosir@use.pl, maksymalnie w jednym bloku 14 osób
– wtorki czwartki w godz.17.00-18.45 na boisku piłkarskim przy ul. 23 Marca zajęcia z samoobrony (dużo ćwiczeń ogólnorozwojowych i podstawy samoobrony).
Zgłoszenia dzieci i młodzieży: sport.mosir@use.pl, maksymalnie 14 osób
– wtorki w godz. 16.00-17.30 i soboty w godz.12.00-13.30 na błoniach zajęcia z gimnastyki na specjalnych matach prowadzone przez wielokrotną Mistrzynię Polski w gimnastyce artystycznej.
Zgłoszenia dzieci i młodzieży: sport.mosir@use.pl, max. Ilość 12-14 osób
– poniedziałki i środy w godz. 15.30-18.00 (zbiórka na przystani jachtowej)
Rejsy szkoleniowe po wodach Zatoki Gdańskiej jachtem Alf (załoga 8-osobowa)
Uczniowie klas VI-VIII szkół podstawowych, I-II klas licealnych
Zgłoszenia: wojciech.chmielecki@gmail.com
Sopocki MOSiR i The North Event zapraszają także do akcji „Wyzwanie na czerwiec”, które polega na zmobilizowaniu najmłodszych, by pod opieką rodziców wykonywali w domu jakąś aktywność. Ogólne zasady: uczestnictwo w akcji dzieci jest bezpłatne, ze strony mosir.sopot.pl uczestnicy pobierają i wypełniają „Kartę Aktywności”, uczestnicy ćwiczą we własnym zakresie, co podpisem na karcie potwierdzają rodzice, dla aktywnych przewidziano medale.
Propozycje na sezon letni 26 czerwca-30 sierpnia 2020:
– ogólnodostępne turnieje siatkówki plażowej dla dzieci i młodzieży, rocznik 2003 i młodsi oraz w kategorii open,(cykle piątek, sobota) + dodatkowo podczas turniejów możliwość gry w boule na 2 torach (plaża przy molo);
– we wtorki i czwartki w godz. 11.00-14.00 na boisku ze sztuczną trawą przy ul. 23 Marca miniturnieje piłki nożnej oraz zajęcia z piłki nożnej w formie zabawowej prowadzone przez instruktora MOSiR;
– w środy i piątki na plaży przy wejściu nr 23 w godz. 11.00-14.00. miniturnieje i zajęcia z tag rugby i rugby prowadzone przez instruktora MOSiR;
– we wtorki w godz. 16.00-17.30 i soboty w godz. 12.00-13.30 zajęcia gimnastyki na sopockich błoniach prowadzone przez wielokrotną Mistrzynię Polski w gimnastyce artystycznej;
– Wakacje pod żaglami na jachcie „Alf”
MOSiR Sopot przygotowuje się także do pikników rodzinnych na sopockich błoniach (założenia: w soboty w godz. 10.00-18.00).
Biblioteka (partner wydarzenia) oferuje książki do poczytania, zaproszeni do współpracy gastronomicy przygotowują kosze piknikowe dla rodzin i koce. Będą tory przeszkód do pokonania na czas o różnym stopniu trudności, rodzinne marsze na orientację z mapką sopockich błoni, stanowiska do gry w badmintona (jedno do gry indywidualnej, drugie do gry deblowej), stanowisko do gry w boule na dwóch torach.
Więcej informacji dostępnych będzie na stronie MOSiR Sopot.
Piotr Puchalski/mrud