Zabytkowy fortepian Bechsteina wrócił po renowacji do Szkoły Podstawowej nr 5 w Tczewie. W lutym rozpoczęła się internetowa zbiórka na renowację instrumentu. Wymieniono bardzo dużo części, od tych zewnętrznych, aż po związane z dźwiękiem i akustyką. Fortepian będzie używany przez uczniów, choć szkoła planuje także organizację warsztatów muzycznych dla dzieci.
Zabytkowy instrument powstał w 1893 roku. Jest jednym z nielicznych tego typu fortepianów w Polsce. Odnowienie Bechsteina było pomysłem na uczczenie jubileuszu 90-lecia tczewskiej „Piątki”.
Koszty wartej 42 tysiące złotych renowacji pokryła częściowo szkoła. 12 tysięcy złotych zebrano w internetowej zbiórce, do której wciąż można się przyłączyć.
Niewielkie zainteresowanie zajęciami opiekuńczymi w największych miastach na Kociewiu. Według wcześniejszych deklaracji w Tczewie miało wziąć w nich udział około 30 dzieci. Do szkół przychodzi jednak tylko połowa.
Podobna sytuacja ma miejsce w Starogardzie Gdańskim. Z deklarowanych 90 uczniów w zajęciach bierze udział 15. Miasto zleciło wcześniej testy na obecność koronawirusa u pracowników wszystkich podstawówek.
– Mimo że nie mamy na to żadnego zewnętrznego finansowania, postanowiliśmy poddać testom pracowników oświaty. Okazało się, że wszyscy są zdrowi. Bardzo nas to cieszy i daje nam poczucie, że otwierając szkoły, wprowadzamy dzieci w bezpieczną przestrzeń – mówi prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak.
Przetestowanie 150 osób kosztowało około 40 tysięcy złotych. Testy sfinansowano z budżetu miasta.
Dzienny dom seniora powstanie w Gniewie. Miasto otrzymało na jego utworzenie ponad 300 tysięcy złotych dofinansowania z programu „Senior +”. Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg, a otwarcie jest planowane na styczeń przyszłego roku.
Ponad 100 tysięcy złotych na utrzymanie swojego dziennego domu seniora otrzymała inna kociewska gmina, Skarszewy. Dom seniora od 4 lat działa przy ulicy Gdańskiej w Skarszewach, a z jego oferty korzysta 30 starszych osób.
Gmina otrzymała też 44 tysiące złotych na utrzymanie klubu „Senior +”, który mieści się w budynku dawnego dworca. Obie placówki mają wkrótce wznowić działalność po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa.
Są granty na działania społeczne w powiecie tczewskim. Nabór wniosków do kolejnej edycji programu „Działaj lokalnie” ogłosiła właśnie Fundacja Pokolenia. Działania mogą otrzymać nawet 6 tysięcy złotych wsparcia.
– Działania muszą zakładać współpracę mieszkańców. Projekty powinny wynikać ze zdiagnozowanych potrzeb, powinny także służyć małym społecznościom. Projekty mogą opierać się o szkolenie, warsztaty, wzmocnienie lokalnej społeczności. Powinny także rozwijać wolontariat – tłumaczy Małgorzata Peplińska z Fundacji Pokolenia.
Dzięki wsparciu, w poprzednich edycjach programu zrealizowano między innymi warsztaty integracyjne, czy budowę placu zabaw z elementów z recyklingu. Powstała też sąsiedzka książka kucharska. O dofinansowanie swoich działań mogą ubiegać się grupy nieformalne i organizacje pozarządowe z powiatu tczewskiego.
3 i 4 czerwca odbędą się spotkania informacyjne online. Projekty można składać drogą elektroniczną do 21 czerwca. Regulamin programu „Działaj lokalnie” jest na fundacjapokolenia.pl.
„Zszyci z kulturą” w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Trwa akcja, dzięki której można wesprzeć instytucję. Od dwóch tygodni pracownicy centrum szyją maseczki.
– Maseczki szyje cały zespół Centrum Kultury i Sztuki. Wszyscy się zaangażowali, a niektórzy odkryli przy okazji swoje talenty – mówi Anna Kruszyńska jedna z szyjących osób.
We wtorek rozpoczęła się sprzedaż maseczek. Cena jednej sztuki to 10 złotych. Maseczkę kupuje się w formie „cegiełki” na wsparcie działalności Centrum Kultury i Sztuki.
Wojciech Stobba/Filip Jędruch