Wsparcie, jakie rząd przekazał przedsiębiorcom w ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej przekroczyło już 50 miliardów złotych – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dzięki tej pomocy wiele osób nie straciło pracy w kryzysie spowodowanym pandemią.
– Ponad 50 miliardów złotych z tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej przekazano do polskich przedsiębiorców na ratowanie miejsc pracy. 4,7 mln osób wsparto w różnych formach: postojowe, zwolnienie z ZUS-u, mikropożyczki, wsparcie na zatrudnienie, dotacje – mówił premier podczas wizyty w warszawskim salonie firmy Furniko, która też skorzystała ze wsparcia.
205 TYSIĘCY FIRM SKORZYSTAŁO JUŻ Z TARCZY FINANSOWEJ
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys mówił, że tarcza finansowa została uruchomiona dokładnie miesiąc temu, a realizacja pomocy przebiega sprawnie. – Przekroczyliśmy dzisiaj liczbę 205 tysięcy przedsiębiorstw, które otrzymały w tym okresie finansowanie na łączną kwotę 40 miliardów złotych. Co najważniejsze, co jest głównym celem tego programu, tarcza finansowa chroni miejsca pracy dwóch milionów osób. Z tych 205 tysięcy firm aż 155 tysięcy stanowią mikroprzedsiębiorstwa – mówił Paweł Borys.
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju powiedział, że średnia kwota subwencji dla mikrofirm, czyli zatrudniających do 9 osób, wynosi 72 tysiące złotych. Małe i średnie firmy ubiegające się o pomoc w ramach tarczy finansowej dostają średnio 650 tysięcy złotych. Główne branże, które korzystają z tarczy to: handel, przetwórstwo przemysłowe i budownictwo.
Rząd zabezpieczył na pomoc dla przedsiębiorców w ramach tarczy finansowej 75 miliardów złotych. Program trwa do końca lipca.
IAR/am