Milion złotych wsparcia na zapłatę zaległych faktur i bieżące wydatki otrzymał Szpital Pucki od właściciela, czyli powiatu puckiego. Decyzja zapadła na sesji rady powiatu.
– Te pieniądze są potrzebne, aby szpital mógł normalnie funkcjonować – tłumaczy starosta pucki Jarosław Białk. – W czasie pandemii koronawirusa dostawcy usług i materiałów dla naszej lecznicy nie chcą i nie mogą czekać na przedłużające się często zapłaty, dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć szpital – dodaje samorządowiec.
– Dodatkowo lecznicę obciążają również wyroki sądowe, więc gdy tylko pani prezes wystąpiła o wsparcie, najpierw zarząd powiatu, a następnie radni przychylili się do tej prośby – tłumaczy Jarosław Białk.
Szpital Pucki na koniec ubiegłego roku miał ok. 1 mln 200 tysięcy złotych długu. Do dzisiaj lecznica zmniejszyła zobowiązania do ok. 700 tysięcy złotych.
Pod koniec wakacji powinien rozpocząć się remont kolejnego odcinka ulicy Obwodowej w Redzie. W najbliższych dniach ogłoszony ma być przetarg na przebudowę fragmentu od ulicy Łąkowej do Morskiej.
Prace otrzymały dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.
(Fot. facebook.com/powiatwejherowski)
Nowa nawierzchnia, kanalizacja i oświetlenie są już niemal gotowe na pierwszym remontowanym odcinku ulicy Obwodowej, gdzie prace trwają od lutego.
Ostatnim etapem remontu trasy będzie przebudowa odcinka do skrzyżowania krajową szóstką. Powiat otrzymał na ten cel półtoramilionową subwencję. Te roboty także powinny zacząć się w tym roku.
Z otwartymi oknami, ale bez klimatyzacji. Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni zniósł część obostrzeń w autobusach i trolejbusach. Podczas jazdy można już otwierać okna, a także siadać na miejscach bezpośrednio za kabiną kierowcy.
– Wróciła też możliwość kupna biletu w pojazdach, ale bardzo proszę, aby z tej możliwości korzystać w ostateczności. Bilet na przejazd można kupić w aplikacji telefonicznej – mówi dyrektor gdyńskiego ZKM Hubert Kołodziejski. – Jeżeli już dochodzi do sytuacji, w której pasażer kupuje bilet u kierowcy, to za odliczoną kwotę – dodaje.
Drzwi z przodu pojazdów nadal są wyłączone z użytkowania. Podobnie jak przyciski „na żądanie”.
Przy Szkole Podstawowej nr 8 w Wejherowie powstały wiaty rowerowe i miasteczko ruchu drogowego. Inwestycję zrealizowano w ramach Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego.
(Fot. wejherowo.pl)
W wiatach są miejsca na 56. rowerów. Miasteczko ruchu drogowego ma pełnić funkcję edukacyjną. Na jego terenie dzieci i młodzież znajdą m.in. gry podwórkowe z lustrem i kompasem. Cały teren został objęty monitoringiem.
Koszt przedsięwzięcia to blisko 200 tys. złotych, a jego pomysłodawczynią była Dorota Chodubska, wejherowska radna i nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Wejherowie.
(Fot. www.rumia.eu)
Władze Rumi w nietypowy sposób chcą walczyć z kradzieżami kwiatów i dewastacją zieleni miejskiej. Na terenie miasta pojawiły się tabliczki z wizerunkami m.in. czarodzieja, policjanta czy mówiących kwiatów. Postacie przestrzegają przed złym traktowaniem roślin.
– Mamy nadzieję, że żartobliwe rymowanki i ilustracje skłonią potencjalnych wandali czy złodziejaszków do przemyśleń i rezygnacji z wybryków – tłumaczą władze Rumi.
Piotr Lessnau/ako