Budowę nowego, wielofunkcyjnego budynku planuje Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Znajdą się w nim m.in. kuchnia, stołówka, sale wykładowe i pokoje mieszkalne. Inwestycję wartą 55 milionów złotych sfinansuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Ma ona zostać ukończona w 2023 roku.
O planach budowy nowego obiektu poinformował w piątek kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Wyjaśnił, że właśnie rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną – wygrała go firma Kowalski Architekci Sp. z o.o. z Gdyni. Dodał, że zwycięzca, oprócz nagrody finansowej, otrzymał zaproszenie do postępowania z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
ZAINTERESOWANIE KIERUNKAMI WOJSKOWYMI ROŚNIE
Mundt poinformował, że inwestycja wiąże się z powiększającą się w ostatnich latach liczbą studentów (podchorążych) przyjmowanych przez Akademię na tzw. kierunki wojskowe. – Uczelni zaczęło brakować sal wykładowych, miejsc noclegowych, a przede wszystkim możliwości żywienia studentów i kadry. Stąd konieczność budowy nowego budynku, który połączy w sobie wiele funkcji – wyjaśnił w rozesłanym mediom komunikacie.
BUDYNEK BĘDZIE PEŁNIŁ WIELE FUNKCJI
Z kolei kanclerz Akademii Marynarki Wojennej Marek Drygas wyjaśnił, że na parterze obiektu znajdą się kuchnia i stołówki dysponujące możliwością całodziennego żywienia do 300 osób, z kolei na pierwszym piętrze planuje się urządzenie 6 sal wykładowych (do 50 osób każda) oraz audytorium na 70 osób.
Na kilku kolejnych poziomach powstanie 100 pokoi jednoosobowych i 50 dwuosobowych przeznaczonych dla podchorążych ostatnich roczników i kadry wojskowej przebywającej na kursach specjalistycznych. Najwyższe piętro budynku pomieści salę konferencyjną i messę oficerską.
EDUKACJA MORSKA DLA STUDENTÓW WOJSKOWYCH I CYWILNYCH
Gdyńska Akademia Marynarki Wojennej jest – obok Akademii Morskiej w Szczecinie i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – jedną z trzech szkół w Polsce nastawionych głównie na edukację morską.
W ostatnich latach w ciągu każdego roku akademickiego kształciło się w niej średnio około 8 tysięcy studentów, kursantów i oficerów. Studenci wojskowi mają do dyspozycji pięć kierunków: nawigację, mechanikę i budowę maszyn, mechatronikę, informatykę oraz systemy informacyjne w bezpieczeństwie.
Z kolei studenci cywilni mogą wybierać między 13 kierunkami, w tym nawigacją, informatyką, automatyką i robotyką, bezpieczeństwem narodowym, bezpieczeństwem morskim państwa, technologią kosmiczną i satelitarną czy pedagogiką. Szkoła oferuje też kilkadziesiąt typów studiów podyplomowych.
PAP/am