Ponad 272 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystępuje do egzaminu dojrzałości dopiero w czerwcu. Uczniowie mają przyjść do szkół o wiele wcześniej niż w zeszłych latach, powinni zabrać wszystkie przyrządy, wejdą do sal i z nich wyjdą w maseczkach, ale sam egzamin będą mogli pisać bez nich – w poniedziałek rozpoczynają się matury w reżimie sanitarnym.
Maturzysta – tak jak dotąd – musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z przedmiotów do wyboru; maksymalnie do sześciu.
GDAŃSK
Gdańskie szkoły są gotowe do przeprowadzenia egzaminów w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Oznacza to miedzy innymi większe odległości miedzy abiturientami czy obowiązek przyjścia w maseczce.
– Matury są przeprowadzane według wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Podczas ich trwania szczególny rygor jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Każdy uczeń musi przyjść w maseczce – może ją zdjąć dopiero jak usiądzie w ławce. Między ławkami musi być zachowana odległość minimum 1,5 metra. Dyrektorzy szkół są zobowiązani do dezynfekcji ławek i krzeseł – mówi Joanna Bieganowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku:
Gdańscy maturzyści do samego końca korzystali z konsultacji przeprowadzanych zdalnie, a w ostatnich tygodniach także przychodzili na spotkania przygotowawcze do szkoły.
TCZEW
50 osób na sali gimnastycznej, a pozostali w mniejszych salach lekcyjnych. Tak będą wyglądały egzaminy maturalne z języka polskiego i matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie. To niejedyne zmiany, jakie szkoła musiała wprowadzić, by dostosować się do reżimu sanitarnego.
– Będziemy wpuszczać maturzystów do szkoły trzema wejściami. Każdy dostanie informację, przy którym wejściu się stawić. Każdy będzie musiał zdezynfekować ręce, a rzeczy osobiste zapakować do worka i pozostawić w szatni. Na korytarzach trzeba było wyznaczyć ścieżki komunikacyjne – mówi Jadwiga Andrzejewska, dyrektor I LO.
BEZ POMOCY UCZNIÓW
W tym roku do pomocy przy organizacji egzaminu wyjątkowo nie można było zaangażować uczniów.
– Nie ma w szkole uczniów klas pierwszych i drugich, a zwykle to młodsze roczniki przygotowywały sale na maturę. W tym roku robią to nauczyciele i pracownicy obsługi. Staramy się ograniczyć liczbę osób zaangażowanych w przygotowania, bo każda osoba niesie ze sobą dodatkowe ryzyko zakażenia – dodaje Jadwiga Andrzejewska.
We wszystkich 12 szkołach ponadpodstawowych w powiecie tczewskim do egzaminu przystąpi 899 maturzystów. Najwięcej w I LO (168 osób), Zespole Szkół Ekonomicznych (152 osoby) i II LO (124 osoby).
SOPOT
Sopockie szkoły są gotowe na przeprowadzenie matur. Jak mówi wiceprezydent miasta Magdalena Czarzyńska-Jachim, w placówkach zostały przeprowadzone wizytacje z udziałem Sanepidu.
– Wszystkie szkoły przygotowują się i są wstanie zrealizować egzaminy na swoim terenie z wykorzystaniem sal gimnastycznych, auli czy sal lekcyjnych. Każdą szkołę odwiedziliśmy razem z przedstawicielem Sanepidu. Sprawdziliśmy przygotowanie sal, izolatek i ciągów komunikacyjnych. W tym roku do egzaminu maturalnego przystąpi w Sopocie 360 uczniów. Podobnie jak ok. 272 tysięcy innych uczniów w Polsce w poniedziałek o godzinie 9 będą mieli pisemny egzamin z języka polskiego.
CZŁUCHÓW
Nie w jednej, a w kilku salach maturę pisać będą uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Człuchowie. W tym roku do egzaminu dojrzałości przystąpią tam 74 osoby. Ze względów bezpieczeństwa uczniowie do szkoły będą wchodzili trzema różnymi wejściami.
W latach poprzednich w tej placówce egzaminy pisemne organizowano albo w auli, albo w sali gimnastycznej. W tym roku ze względu na obowiązek zachowania większej odległości między stolikami, maturzystów trzeba będzie rozsadzić w kilku salach – powiedziała Radiu Gdańsk, Krystyna Łuczycka, dyrektor szkoły. Dodatkowo wszyscy będą wyposażeni w środki ochrony osobistej.
– Mamy rękawiczki, mamy przyłbice. Natomiast uczniowie wiedzą, że powinni przyjść już zabezpieczeni, czyli przychodzą w maseczkach, mają rękawiczki i do momentu, kiedy nie zasiądą już w ławkach, w sali egzaminacyjnej, to muszą w tych maseczkach i rękawiczkach pozostać. Także w momencie, kiedy nauczyciel lub członek będzie do nich podchodził też muszą zakładać maseczki – wyjaśnia Łuczycka.
Na teren szkoły nie będą mogli także wchodzić rodzice i opiekunowie. Uczniowie będą wpuszczani do budynku pomiędzy godziną 8 a 8:30.
SŁUPSK
Już w najbliższy poniedziałek 8 czerwca absolwenci szkół średnich przystąpią do egzaminu dojrzałości. W Słupsku do matury podejdzie blisko 1100 uczniów w dziewięciu szkołach ponad podstawowych.
– Podczas egzaminów w szkole przebywać mogą jedynie zdający maturzyści, w tym roku bez rodziców. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy zdający uczeń wymaga pomocy, na przykład w poruszaniu się – mówi Marta Makuch zastępca prezydenta Słupska. – Wszystkie nasze szkoły są przygotowane i nie zgłaszały większych problemów. Na uczniów i nauczycieli czekają obostrzenia, są to między innymi maseczki, obowiązkowa dezynfekcja, mierzenie temperatury czy zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy ławkami – tłumaczy Marta Makuch.
Dla maturzystów, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminów w czerwcu, dodatkową sesję zaplanowano od 8 do 14 lipca.
UCZEŃ Z GORĄCZKĄ NIE PRZYSTĄPI DO EGZAMINU
– Nasze szkoły opracowały procedury na każdą ewentualność, również na wypadek, gdyby któryś z uczniów podczas egzaminów wymagał pomocy medycznej. W szkołach przygotowane są specjalne miejsca, a nauczyciele odpowiednio zabezpieczeni – mówi Marta Makuch. – Niestety, jeśli pojawi się uczeń z gorączką, nie zostanie wpuszczony do szkoły, a co za tym idzie, nie przystąpi w terminie do matury – dodaje
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca. W tym roku nie będzie ustnych egzaminów maturalnych. Z kolei egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie potrwa od 22 czerwca do 9 lipca, a egzamin zawodowy zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.
EGZAMINY USTNE NIE DLA KAŻDEGO
Abiturienci nie muszą za to w tym roku przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzone zostaną one tylko dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. Jak podała CKE, przeprowadzonych będzie tylko 327 egzaminów ustnych.
Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 29 czerwca. Sesja egzaminów ustnych rozpocznie się 15 czerwca i też potrwa do 29 czerwca
RG/PAP