Gdański IPN i Stowarzyszenie „Godność” otworzyły wyjątkową wystawę. Upamiętnia ona 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II oraz 33. rocznicę wizyty Papieża Polaka w Trójmieście. To wtedy doszło do pamiętnego spotkania z młodzieżą. Wystawę umiejscowiono na Westerplatte.
– Pierwsza pielgrzymka poprzedziła zerwanie się do walki o niepodległość, czyli narodziny „Solidarności”. Nie byłoby „Solidarności” bez pielgrzymki z 1979 roku, bez Ojca Świętego, bez kościoła – mówił prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk. – To jest cały czas uniwersalne przesłanie o walkę o dobro, o walkę, żeby świat i ludzie byli lepsi, żebyśmy nie poddali się złu. Żebyśmy nie przegrali – dodał odnosząc się do słów papieża.
PAMIĘTNE SPOTKANIE Z MŁODZIEŻĄ
Jan Paweł II odwiedził Pomorze w czerwcu 1987 roku. Na kartach historii zapisało się spotkanie papieża z młodzieżą na Westerplatte, które odbyło się właśnie 12 czerwca. To wówczas padły legendarne już, do dziś cytowane słowa.
– Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można zdezerterować – mówił wówczas Ojciec Święty.
O wadze tamtych słów mówił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku doktor Karol Nawrocki. – Jan Paweł II wówczas ekstrapolował te wartości, wychodzące z pola bitwy Westerplatte najpierw w wiek XX a teraz one przechodzą w wiek XXI. W czasie tej homilii papież nie mówił o domu przeszłości, a domu przyszłości – komentował.
Z kolei wojewoda Pomorski Dariusz Drelich przypomniał, że słowa papieża skierowane do młodzieży są aktualne także dziś. – Powiedział to do młodzieży, ale mówił do nas wszystkich, że każdy ma w życiu słuszne sprawy, o które nie może nie walczyć, każdy ma w życiu swoje Westerplatte – podkreślał Dariusz Drelich.
WYJĄTKOWA WYSTAWA
Otwarta 12 czerwca wystawa upamiętnia wizytę Jana Pawła II w Trójmieście. Na 13 dwustronnych panelach opatrzonych polską i angielską wersją językową odtworzony został przebieg wizyty Papieża Polaka w Trójmieście sprzed 33 lat. Pobyt Ojca Świętego na Pomorzu zakończył się historyczną manifestacją po mszy św. dla ludzi pracy na gdańskiej Zaspie, gdy pokojowo nastawiony tłum pod szyldami „Solidarności” oraz ruchów „Wolność i pokój” i „Federacja Młodzieży Walczącej” ruszył w kierunku Pomnika Poległych Stoczniowców.