Zakończyła się modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Mostach w gminie Kosakowo. Stacja zaopatruje w wodę pitną mieszkańców Mostów, Mechelinek i Rewy. Inwestycja trwała od 2018 roku i objęła rozbudowę hydroforni, wymianę zbiornika retencyjnego na bardziej wydajny, instalację nowych pomp oraz zastosowanie rozwiązań gwarantujących bezawaryjną pracę.
Ponadto budynek hydroforni oraz teren wokół zostały poddane renowacji.
Koszt prac wyniósł około miliona złotych. W całości został pokryty z budżetu gminy Kosakowo.
Głosowanie w tegorocznym budżecie obywatelskim Gdyni na półmetku. Jak na razie najaktywniejsi są mieszkańcy Chwarzna i Wiczlina, gdzie w niedzielę rano frekwencja wyniosła prawie 12 procent. Najgorzej sytuacja wygląda w Chyloni i Leszczynkach. Tam frekwencja nie przekroczyła dwóch procent.
Jak podkreśla wiceprezydent Gdyni Michał Guć, głosowanie w tym roku odbywa się wyłącznie przez internet, a osoby, które nie mają dostępu do sieci, mogą skorzystać z miejsc do głosowania w całym mieście. – Znajdują się one w kilku filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, w centrach sąsiedzkich Przystań, w Młodzieżowym Centrum Designu i Innowacji „Wymiennikownia” oraz w UrbanLab – dodaje wiceprezydent Guć.
Głosowanie potrwa do niedzieli do północy. Mieszkańcy Gdyni do wyboru mają 268 projektów dzielnicowych i 13 miejskich. W sumie do wydania jest ponad 10,5 miliona złotych.
Montaż miejskich koszy do segregacji odpadów, budowa toru dla rolkarzy czy organizacja wystawy psów nierasowych – o realizację między innymi takich przedsięwzięć wnioskowali uczestnicy 4. Dziecięcej Sesji Rady Miejskiej Rumi. Młodzi radni reprezentowali szkoły podstawowe nr 1, 4, 6, 7, 8, 9 i 10, a także Publiczną Szkołę Podstawową Sióstr Salezjanek.
Uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek zaproponowały montaż koszy do segregacji odpadów. Budowa toru dla rolkarzy to pomysł uczniów rumskiej „ósemki”, a uczniowie szkół nr 4 i 7 wnioskowali o budowę infrastruktury dla rowerzystów – wiat rowerowych oraz zadaszonego parkingu rowerowego przy każdej szkole w mieście. Poza tym pojawiły się pomysły organizacji pchlego targu oraz wystawy psów nierasowych.
Jak mówi wiceburmistrz Rumi do spraw społecznych, Piotr Wittbrodt, młodzież ma olbrzymi potencjał, a każdy przedstawiony projekt był twórczy i przemyślany.
W Mrzezinie i Brudzewie w gminie Puck trwa budowa sieci kanalizacji sanitarnej.
W Mrzezinie prace są już na ukończeniu. W ramach inwestycji powstała sieć o długości ok. 10 km oraz zbudowano trzy tłocznie ścieków przy ul. Górskiej, Łąkowej i Gdyńskiej. Koszt prac wyniósł 7,6 mln złotych.
Nieco dłużej – do października przyszłego roku – potrwa budowa kanalizacji w Brudzewie. Koszt tego zadania to ok. 5 mln złotych.
Wcześniej, także w ramach programu „Uporządkowanie gospodarki ściekowej w Aglomeracji Puck”, gmina Puck zbudowała wybudowała kanalizację sanitarną w Darzlubiu i Mechowie.
Piotr Lessnau/pOr