Trwa odbudowa Starego Miasta w Kwidzynie. Zakończone zostały właśnie prace renowacji ulicy Błogosławionej Doroty. Ulica zapewniła dojazd do nowo wybudowanego kwartału Starego Miasta.
„Starówka” została zniszczona przez wojska sowieckie w 1945 roku. O konieczności jej odbudowy mówili już działacze Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, startując w pierwszych wyborach samorządowych w 1990 roku. Ostatecznie renowacja obszaru rozpoczęła się w 2008 roku. Przez 12 lat udało się odbudować dwa jej kwartały.
W pierwszym kwartale zabudowy, w czterokondygnacyjnych kamienicach powstało 48 mieszkań i 12 lokali użytkowych. W drugim kwartale znalazło się 71 lokali mieszkalnych oraz 14 lokali użytkowych.
(Wizualizacje: UM w Kwidzynie)
DESIGNOWE MIASTO
Rewitalizacja została doceniona przez specjalistów, o czym świadczy nagroda w prestiżowym ogólnopolskim konkursie „Designowe Miasto”. Dzięki temu wyróżnieniu Kwidzyn miał szansę promować się na 30 billboardach w kilku polskich metropoliach.
Odbudowa Starego Miasta w Kwidzynie nawiązuje do tzw. retrowersji, która z powodzeniem udała się w Elblągu. Polega ona na wprowadzeniu zabudowy o współczesnych formach, ale nawiązuje do historycznych fasad i podziałów własnościowych.
(Wizualizacje: UM w Kwidzynie)
PLANOWANE PRACE
Renowacja ulicy Błogosławionej Doroty, to nie koniec działań rewitalizacyjnych w obrębie Starego Miasta w Kwidzynie. Miasto ma koncepcję rekompozycji rynku staromiejskiego. Myśli się także o odbudowie dawnego ratusza, którego niewielkie pozostałości można oglądać do dzisiaj.
Być może uda się także zrealizować koncepcję architektoniczno-urbanistyczną przygotowaną przez studentów architektury Politechniki Gdańskiej. Chodzi o dostosowanie elewacji istniejących bloków wielorodzinnych do dawnych kamienic staromiejskich.
Witold Chrzanowski/ako