1 lipca wznowią pracę miejskie przedszkola w Starogardzie Gdańskim. Potrzebę opieki nad dziećmi zgłosiło około 150 rodziców. W lipcu otwarte będą przedszkola numer: 4, 5 i 8. Z kolei w sierpniu wakacyjną opiekę zapewnią przedszkola numer: 2, 3, 6, 10 oraz niepubliczne przedszkole „Przylesie”.
– Jeśli ktoś z rodziców chciałby jeszcze zgłosić swoje dziecko do przedszkola w okresie wakacyjnym, to można to zrobić – mówi wiceprezydent Starogardu Gdańskiego Maciej Kalinowski. – Jednocześnie chciałbym przeprosić rodziców, że tak długo to trwało. Proszę nas jednak zrozumieć. Dbamy o bezpieczeństwo dzieci, rodziców i naszych pracowników. Nie chcemy, by powtórzyła się sytuacja z innych samorządów, gdzie otwierane przedszkola były ponownie zamykane – dodaje wiceprezydent.
Wszyscy pracownicy miejskich przedszkoli zostaną przebadani na obecność koronawirusa. Wcześniej miasto sfinansowało testy 150 pracowników szkół podstawowych i prawie 40 osób z personelu domów pomocy społecznej. Dotychczasowe badania kosztowały około 60 tysięcy złotych.
Utrudnienia w tczewskim starostwie. Dotyczą składania wniosków do wydziału komunikacji, transportu i dróg. W tym tygodniu nie można korzystać z urny, służącej do pozostawiania dokumentów. Jest to spowodowane między innymi niekompletnymi wnioskami.
– W ostatnim czasie dostaliśmy tyle wniosków o rejestrację pojazdów, ile normalnie dostajemy w trakcie kilku miesięcy. Wnioski zawierały błędy, były niekompletne, niektórzy mieszkańcy wrzucali nawet do środka pieniądze. Musieliśmy prosić te osoby, żeby znowu przyjeżdżały, przez co kolejna się wydłużała – powiedział nam rzecznik Starostwa Powiatowego w Tczewie Marcin Stolarski.
Obsługa interesantów nadal się odbywa, jednak po uprzednim telefonicznym umówieniu się. Numer telefonu to 58 773 48 00 (wew. 1). Urna ma być dostępna w przyszłym tygodniu, ponieważ w czasie wyłączenia jej z użytkowania wszystkie zaległości zostaną nadrobione.
(Fot. Radio Gdańsk/Filip Jędruch)
Seniorzy z Gminy Pelplin będą podwyższać swoje kompetencje cyfrowe. Gminny projekt zdobył unijne dofinansowanie, co pozwoli na zakup sprzętu i przeszkolenie 144 osób.
Tematyka szkoleń będzie dotyczyć między innymi finansów w sieci. Seniorzy będą zdobywać wiedzę o bankowości elektronicznej i o tym, jak ustrzec się przed oszustami. Drugi blok tematyczny ma dotyczyć mediów społecznościowych i uczyć o prywatności w sieci.
Zajęcia rozpoczną się na przełomie czerwca i lipca, będą odbywały się w Pelplinie, Lignowach Szlacheckich, Kulicach i Rajkowach. Wartość projektu to ponad 80 tysięcy złotych.
Granty na kulturę w Gniewie. Rozstrzygnięto pierwszą edycję konkursu na dofinansowanie lokalnych inicjatyw. Łącznie przyznano 19 grantów, na które gmina przeznaczy ponad 24 tysiące złotych.
– Dofinansowaliśmy szereg działań kulturalnych, na które składają się między innymi festyny rodzinne, w wielu sołectwach odbędzie się spóźniony Dzień Dziecka, Dzień Seniora, a także nowe inicjatywy, jak zajęcia malarskie – tak o projektach mówiła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gniewie Anna Czyżewska.
Wśród dofinansowanych inicjatyw 9 z nich to stałe formy kulturalne, a 10 to jednorazowe pomysły. Kolejny nabór wniosków o dofinansowanie przewidziany jest na wrzesień.
Filip Jędruch/mm