Po przerwie spowodowanej pandemią Wojska Obrony Terytorialnej wznawiają nabór ochotników, którzy chcieliby wstąpić w szeregi formacji. Przywrócono również szkolenia w zmodyfikowanej formie, dzięki czemu terytorialsi będą mogli wspierać w szerszym zakresie walkę z koronawirusem.
Jak informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej, proces rekrutacji nowych ochotników ma być prostszy niż dotychczas. Kandydat, który zgłosi się do Wojskowej Komendy Uzupełnień, zostanie skierowany do zapoznania się z jednostką wojskową, a następnie na badania psychologiczne. Nie będzie już musiał przechodzić przez cały cykl badań Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej. O przydatności do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej świadczył będzie wpis uzyskany podczas kwalifikacji wojskowej.
– Z uwagi na sytuację epidemiologiczną termin wizyty w WKU należy ustalać telefonicznie. Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z ePUAP. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi polskie obywatelstwo, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia – wylicza płk. Marek Pietrzak.
SZKOLENIA TERYTORIALSÓW OBEJMĄ DZIAŁANIA PRZECIWKRYZYSOWE
Opierając się na doświadczeniach zdobytych podczas operacji „Odporna Wiosna”, której celem było zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zmodyfikowano program szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, rozszerzając ich kompetencje o działania przeciwkryzysowe.
– Wszystko po to, by w oparciu o pozyskane z operacji wnioski rozwijać umiejętności i kwalifikacje żołnierzy, a tym samym lepiej przygotować ich na ewentualną kolejną falę epidemii oraz inne zdarzenia o charakterze kryzysowym – powiedział Pietrzak.
W lipcu formacja przywróci szkolenia rotacyjne, które będę organizowane w trzech blokach tematycznych. W pierwszym bloku znajdą się zajęcia podtrzymujące zdolności bojowe. Drugi blok szkoleniowy będzie dotyczył tematyki wsparcia samorządów terytorialnych, opieki medycznej i inspekcji sanitarnych w walce z pandemią. Tematyką trzeciego bloku będzie wsparcie wojska w sytuacjach kryzysowych o charakterze niemilitarnym. Szkolenia będą odbywać się w nowym reżimie sanitarnym, który zapewni bezpieczeństwo uczestnikom.
SZEREGI FORMACJI CORAZ LICZNIEJSZE
Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej pełni służbę 24 tysiące żołnierzy. Formacja wylicza, że gdyby nie wstrzymanie naboru spowodowane pandemią, liczba żołnierzy mogłaby być o trzy tysiące większa. Dla nowych ochotników do służby jeszcze w tym roku zaplanowano 62 szkolenia podstawowe oraz 55 szkoleń wyrównawczych.
oprac. am