Gotując ryż w plastikowej saszetce, tak naprawdę przygotowujemy sobie potrawę na wywarze z tworzywa sztucznego. – opowiada doktor Aleksandra Rutkowska. Taka „plastikowa zupa” może być szkodliwa. Nie, nie zatrujemy się od razu, ale wpływ plastiku na nasze zdrowie jest już udowodniony przez naukowców.
Różnorodne przedmioty z tworzyw sztucznych, którymi w dużych ilościach otaczamy się na co dzień, mogą zawierać substancje endokrynnie czynne. To związki, które strukturą chemiczną i działaniem naśladują ludzkie hormony. Nasz organizm zaczyna się gubić. Nie wie czy ma do czynienia z prawdziwym hormonem czy nie. Działanie, czułego na drobne zmiany, układu hormonalnego zostaje zaburzone. Skutki dla zdrowia są różne: problemy z tarczycą, otyłość, cukrzyca, rak piersi, raka prosty, zaburzenia płodności, zespół policystycznych jajników… Hormonalne działanie plastików jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i kobiet w ciąży. Hormonopodobne związki wydzielane przez plastik mogą spowodować, że dziecko nie będzie rozwijało się prawidłowo.
Dr Aleksandra Rutkowska. Fot.FB
Zespół naukowców kierowany przez doktor Aleksandrę Rutkowską opatentował niedawno szybki test paskowy do wykrywania bisfenolu A w organizmie człowieka. Testu jeszcze nie ma na rynku, ale badaczka jest dobrej myśli i żyje przekonaniem, że po dopracowaniu kilku szczegółów, wynalazek trafi do produkcji i aptek. Test będzie działał podobnie jak test ciążowy. Wystarczy odrobina moczu i dowiemy się czy jesteśmy narażeni na działanie bisfenolu A w stopniu małym, dużym, bądź umiarkowanym.
Warto wiedzieć, że bisfenol A wykorzystywany jest między innymi do produkcji plastikowych butelek na napoje. Szkodliwy związek w mniejszym lub większym stopniu przenika do napoju i dostaje się do organizmu człowieka. Nie ma wielkiej biedy, gdy butelka jest przechowywana w niskich temperaturach. Problem pojawia się jeśli butelka zostanie podgrzana, wystawiona na działanie słońca lub zostawiona w nagrzanym samochodzie, wtedy związek zacznie się wytrącać i przedostanie się do wody. Lepiej używać butelek szklanych lub pić wodę z kranu. Szkodliwe jest podgrzewanie jedzenia w plastikowych opakowaniach. Dieta pudełkowa to też, ze względu na plastik, nie najlepsze rozwiązanie. Jeśli już zamawiamy jedzenie do domu, to warto szybko przepakować je do szklanych pojemników. Najbardziej szkodliwe są potrawy w puszkach. Nic tak dobrze nie wchłania z opakowania związków plastiku jak tłuste potrawy z puszek wyściełanych tworzywem sztucznym.
Posłuchaj rozmowy z dr Aleksandrą Rutkowską przeprowadzonej przez Włodzimierza Raszkiewicza:
Więcej o tym jak chronić się przed narażeniem na substancje hormonalnie czynne pochodzące z plastików znajdziesz na stronie Bądź Detoxed. Bądź zdrowy.