W Kościerzynie rozpoczęto świętowanie 40-lecia powstania „Solidarności”. Kościerscy związkowcy świętowali w sobotę także 20-lecie poświęcenia sztandaru. Podczas odpustu Matki Boskiej Kościerskiej Królowej Rodzin przekazano wotum dziękczynne, które budowano przez 15 lat.
– Wywracanie wartości zawsze prowadzi do zachwiania normalnych relacji międzyludzkich – mówił podczas kazania w Kościerzynie ks. biskup Wiesław Szlachetka. W kościele pw. Świętej Trójcy biskup nawiązał do powszechności „Solidarności” i przypomniał o zagrożeniach dla wartości rodzinnych. – Demoralizację próbuje się wprowadzać już w przedszkolach pod pretekstem rzetelnej wiedzy, ośmieszając tradycyjne małżeństwo i rodzinę oraz wychowanie doczesności i wierności. Dochodzi do podważania autorytetów rodziców, nauczycieli i wychowawców – dodał.
– Dziesiątki tysięcy ludzi, dziesiątki tysięcy członków „Solidarności” przez te 40 lat ryzykowało przynajmniej przez pierwsze 8-10 lat swoim życiem. Później też, i do dnia dzisiejszego, można powiedzieć, funkcjonowanie w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarność” daje wielu niemądrym ludziom przyczynek do różnego rodzaju niewybrednych epitetów i ataków. My ciągle budujemy „Solidarność” i będziemy budować, dopóki ludzie będą wykonywali prace. Dbałość o godne warunki wykonywania pracy, o godne warunki życia, tak, żeby za tę pracę można było otrzymywać godziwe wynagrodzenie, to przecież nic innego, jak dbałość o rodzinę – mówił Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.
WOTUM DZIĘKCZYNNE
Kolejne obchody powstania związku odbędą się w Tczewie, gdzie 40 lat temu wybuchły strajki lipcowe.
– Dziękujemy dziś Matce Boskiej Kościerskiej Królowej Rodzin i patronce miasta Kościerzyna tym wotum dziękczynnym. Składa się ono ze srebrnego wazonu i siedmiu bursztynowych róż – mówi kierownik Oddziału Regionu Gdańskiego „Solidarność” w Kościerzynie Józef Rymsza. – Uciecha jest zawsze podwójna, jeśli doczekamy dwóch okrągłych rocznic, jak 40 lat „Solidarności” oraz 20-lecia poświęcenia sztandaru kościerskiego oddziału związku. To święto naszej pracy od 4 dekad – dodaje Józef Rymsza.
– Naszą Królową i Matką jest Matka Boska Królowa Rodzin. Tradycja, przywiązanie rodzinne, od zawsze pomagały funkcjonować nam w tym miejscu – mówił podczas mszy Michał Majewski, burmistrz Kościerzyny. – Dzięki temu przywiązaniu, poszanowaniu wartości rodzinnych oraz głębokiej wierze, udało się wrócić do rodzinnej polskiej ziemi – dodał.
W imieniu mieszkańców władze miasta przekazały dar wotywny Matce Boskiej Królowej Rodzin w 100-lecie powrotu ziemi kościerskiej do Polski. Jest to srebrno-złoty różaniec.
Robert Groth/mk