– Samorządy województwa pomorskiego otrzymają łącznie 385 milionów złotych wsparcia – poinformował na czwartkowej konferencji prasowej Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Dopłaty do inwestycji lokalnych w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych, zainicjowanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, w skali kraju wyniosą 6 miliardów złotych.
Pięć miliardów trafi do gmin, jeden – do powiatów. Pieniądze są przeznaczone na inwestycje bliskie mieszkańcom. To m.in. szkoły, żłobki, przedszkola, wodociągi, szpitale, domy pomocy społecznej. Dopłaty będą przekazywane w formie przelewów na wniosek samorządów i mogą wynosić od 0,5 do 93 milionów złotych. Wysokość dotacji dla poszczególnych samorządów będzie wynikała z relacji wydatków majątkowych i zamożności samorządów.
BĘDĄ NIEZBĘDNE GWARANCJE
Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z programu, czyli Tarczy dla samorządów, pozwolą na uzyskanie niezbędnych gwarancji dla realizacji zadań inwestycyjnych.
– Myślę, że samorządy skorzystają z możliwości, by środki z programu wykorzystać jako wkład własny. Liczę, że pomoże to w realizacji zaplanowanych inwestycji bez konieczności cięcia wydatków. Wszystkie gminy i powiaty dostaną dofinansowanie – podkreślił wojewoda.
– Największą dotację pośród miast na prawach powiatu, ze względu na liczbę mieszkańców i wysokość budżetu, otrzyma Gdańsk – ponad 81 milionów złotych. Kolejna jest Gdynia z ponad 38 milionami, na trzecim miejscu Słupsk z kwotą prawie 9,5 miliona, a na czwartym Sopot z ponad 6,7 miliona złotych. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19. Wsparcie jest bezzwrotne.
Fundusz będzie wsparciem dla:
• samorządów, które odpowiadają za 40% publicznych wydatków inwestycyjnych. Fundusz pozwoli im realizować kolejne plany, a gminy nie będą musiały się zadłużać lub zwalniać pracowników, żeby móc prowadzić zaplanowane inwestycje.
• małych i średnich firm – realizatorów zadań inwestycyjnych samorządów. To kolejny zastrzyk środków, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także na rozwój firmy.
• mieszkańców – bo ważne dla nich inwestycje będą bez oporów mogły być inicjowane i kontynuowane, co przyczyni się do podnoszenia jakości życia. Jednocześnie pieniądz inwestycyjny będzie krążył w lokalnej gospodarce: firmy kupują materiały w miejscowych hurtowniach i wypłacają wynagrodzenia pracownikom, którzy z kolei robią zakupy w na najbliższym targowisku.
Wnioski będą kierowane do Prezesa Rady Ministrów elektronicznie, za pośrednictwem wojewody. Środki trafią do samorządów w ciągu kilku tygodni.
mn