Łącznie ponad 32 mln złotych wsparcia otrzymały samorządy ziemi wejherowskiej z Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Kwota wsparcia była zależna od liczby mieszkańców, rodzaju zaplanowanych inwestycji oraz budżetu danego samorządu. Miasto Wejherowo otrzymało nieco ponad 5 mln złotych, Rumia – ponad 9 mln 700 tysięcy, a Reda – niespełna 2 mln 800 tysięcy złotych. Pieniądze zasilą także budżety gmin. Szemud otrzyma 2,5 miliona, Luzino – blisko 1 mln 900 tysięcy, Łęczyce – ok. 1 mln 200 tysięcy, Choczewo – 780 tysięcy, a gmina Linia – pół miliona.
Powiat wejherowski otrzyma ponad 5 mln 300 tysięcy złotych m.in. na remont budynku przy ulicy Ofiar Piaśnicy 22 w którym powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy oraz na rozbudowę Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Wejherowie.
Ponad pół miliona złotych zapłaci Gdynia za projekt modernizacji ulicy Starowiejskiej i fragmentu ulicy Abrahama. Opracowaniem dokumentu zajmie się konsorcjum firm ze Skierniewic i Warszawy, które ma na to 9 miesięcy.
Prace budowlane rozpoczną się najprawdopodobniej w przyszłym roku.
Jak tłumaczy wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk, inwestycję poprzedziły konsultacje społeczne. W jej ramach zostanie zrewitalizowana przestrzeń ul. Starowiejskiej, pojawią się nowe nasadzenia i mała architektura, a także zostanie uporządkowana kwestia parkingów.
Na skrzyżowaniu ul. Starowiejskiej z Władysława IV powstaną wyniesione przejścia dla pieszych, a na całym przebudowanym odcinku wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 20 kilometrów na godzinę.
(Fot. Gdynia.pl)
Wyglądają jak budki telefoniczne, ale służą do pomiaru stężenia alkoholu w organizmie. Na Półwyspie Helskim stanęły „alkostacje”. To oferta dla wakacyjnych imprezowiczów, którzy chcą wiedzieć, czy wrócą bezpiecznie samochodem.
Urządzenia pracują już w Helu, Chałupach, Jastrzębiej Górze, Juracie, Jastarni, Chłapowie, Władysławowie. Także Łebie i Mielnie. Jak deklaruje producent – alkostacja wyświetla dokładny wynik stężenia alkoholu. Opłata za badanie to 5 złotych.
Burmistrz Pucka, Hanna Pruchniewska, otrzymała jednogłośne absolutorium od radnych za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Radni przyjęli też raport o stanie miasta oraz dali burmistrz wotum zaufania.
Hanna Pruchniewska tłumaczy, że rok 2019 był bardzo trudny dla samorządów w całej Polsce z uwagi na straty w dochodach spowodowane niższymi wpływami z podatków. Mimo to, w Pucku udało się przeprowadzić wiele ważnych inwestycji, takich jak rozdział kanalizacji deszczowej i sanitarnej, rozpoczęcie budowy węzła komunikacyjnego oraz termomodernizacja budynków mieszkalnych.
Budżet Pucka w ubiegłym roku wyniósł nieco ponad 66 mln 600 tysięcy złotych po stronie dochodów. Wydatki były wyższe o blisko 13 mln złotych.
Wejherowo ograniczy koszenie trawników. Jak tłumaczą władze miasta – to działanie proekologiczne, które ma na celu ochronę gleby przed wysychaniem, wzbogacenie ekosystemu, oczyszczenie powietrza i gleby z zanieczyszczeń, a także da schronienie pszczołom i innym pożytecznym owadom. Miasto testuje metodę ograniczania koszenia na wybranych obszarach.
– Mając na uwadze nie tylko zmiany klimatyczne i problemy ekologiczne, ekolodzy i naukowcy zachęcają nas do ograniczenia koszenia trawnika. Im mniej ingerujemy w naturę, tym większą szansę dajemy na przetrwanie rozmaitym gatunkom roślin, zwierząt oraz samym sobie podkreśla Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.
(Fot. Wejherowo.pl)
Piotr Lessnau/mm