Kolegium IPN wybrało we wtorek swoje władze. Na najwyższym stanowisku przewodniczącego pozostał prof. Wojciech Polak. Wybrano również wiceszefów Kolegium IPN – zostali nimi ponownie dr hab. Sławomir Cenckiewicz, prof. Piotr Franaszek i prof. Tadeusz Wolsza.
O wyborze swojego kierownictwa na roczną kadencję Kolegium IPN poinformowało w uchwale opublikowanej na stronie instytutu. Kolegium IPN jest organem opiniodawczo-doradczym prezesa instytutu. Ponadto ogłasza i przeprowadza konkurs na stanowisko prezesa, a następnie wnioskuje o powołanie wybranej osoby przez parlament.
Kolegium przyjmuje roczne sprawozdania prezesa z działalności IPN, wyraża opinię o kandydatach na stanowiska kierownicze w IPN, opiniuje i rekomenduje kierunki działalności i programy badawcze IPN, zatwierdza zasady ewidencjonowania, przechowywania, opracowywania, zabezpieczania, udostępniania i publikowania dokumentów. Zajmuje również stanowisko w sprawach ważnych dla Instytutu Pamięci Narodowej.
AUTOR PONAD DWUSTU PUBLIKACJI
Sławomir Cenckiewicz urodził się w 1971 roku w Gdyni. Ukończył historię na Uniwersytecie Gdańskim, w 2003 roku obronił na tej uczelni doktorat. W 2006 roku był przewodniczącym komisji ds. likwidacji WSI. Historyk stał się znany po publikacji książki, w której zawarto tezę, jakoby Lech Wałęsa współpracował z SB. Książkę „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii” Cenckiewicz napisał wspólnie z Piotrem Gontarczykiem.
W pracy naukowej specjalizuje się w dziejach polskiej emigracji politycznej, Polonii amerykańskiej, aparatu bezpieczeństwa PRL i opozycji antykomunistycznej w PRL. Jest autorem setek publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych, w tym także książek. Wydał między innymi swoją rozprawę habilitacyjną – „Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010)”.
PAP/ako