Największe muzyczne przeboje, najatrakcyjniejsze miejsca Pomorza, zabawne historie, ciekawi ludzie, polecane książki, które warto przeczytać, filmy, które warto zobaczyć. Taki właśnie będzie letni program Radia Gdańsk.
Reporterzy Radia Gdańsk w czasie wakacji przemierzać będą region na dwóch kółkach, będziemy wspólnie gotować, nauczymy się fotografować, sprawdzimy jak bezpiecznie podróżować. A wszystko w rytm wakacyjnej muzyki.
„CHCEMY, ABY LATO STAŁO SIĘ MOMENTEM RADOŚCI”
– Krótko mówiąc, przygotowaliśmy na wakacje specjalną ramówkę, mającą przynieść naszym słuchaczom dużo pozytywnych emocji – wyjaśnia Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk. – Po trudnym okresie pandemii chcemy, aby to lato stało się momentem radości dla naszych słuchaczy. Dlatego zamierzamy w specjalnym paśmie Muzyczne lato z Radiem Gdańsk prezentować treści kojarzące się z wypoczynkiem i wakacjami. W ciągu dnia audycje publicystyczne będą krótsze, jednak słuchacze znajdą w stałych porach swoje ulubione audycje. Będą one jednak realizowane w inny, wakacyjny sposób.
HASŁO PRZEWODNIE
Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk to nazwa pasma w dni powszednie, w godzinach 12:00-16:00, ale też hasło przewodnie całej wakacyjnej ramówki w radiu. Będzie więcej autorskich propozycji muzycznych, które usłyszymy w ciągu dnia, ale szykują się również zmiany w wieczornych audycjach. Od 5 lipca w każdą niedzielę o 22:05 dźwiękowe „Barwy lata” odsłoni przed nami Maciej Łyszkiewicz, gdyński muzyk, związany m.in. z zespołem No Limits. Z kolei codziennie o godzinie 13:50 nasza Redakcja Muzyczna będzie przypominała jeden z hitów minionych wakacji.
(NIE)ZNANE POMORSKIE ZAKĄTKI
– W ramówce nastąpiło także kilka zmian w pasmach publicystycznych – dodaje prezes Chmielecki. – We wtorki po godzinie 18:00 będziemy podpowiadać, jak spędzić wakacje z dziećmi. W czwartki redakcja kaszubska zaprosi nas na spacery w nieoczywiste miejsca na Kaszubach. W czasie wakacyjnych tygodni odkrywać będziemy także najpiękniejsze, choć nie zawsze znane zakątki Borów Tucholskich, Żuław, Słowińskiego Parku Krajobrazowego, Mierzei Wiślanej i Półwyspu Helskiego. Zajrzymy też do pomorskich zamków i sanktuariów.
WAKACYJNE VADEMECUM
W każdy poniedziałek o godzinie 14:00 na naszej antenie będzie można usłyszeć Wakacyjne Vademecum. To poradnik dla turystów i mieszkańców, który pomoże w bezpieczny sposób zaplanować aktywność w okresie lata. Wśród tematów, które poruszy Joanna Matuszewska, będą m.in dotyczące organizacji ogniska na plaży, spacerów w lesie z psem, wypożyczenia skutera wodnego, ilości wody, którą powinno się wypić w upał oraz wielu innych.
ROZMOWY NA PLAŻY
Po dniu spędzonym nad morzem lub jeziorem polecamy wieczorne „Rozmowy na plaży”. Co czwartek o godz. 21:05 Iwona Demska zaprosi słuchaczy na spotkania z ciekawymi gośćmi. Ale interesujące wywiady usłyszymy również w ciągu dnia – zapraszamy codziennie o 13:30.
JAKA JEST CENA WAKACJI?
Także w czwartki sprawdzimy ile kosztują wakacje. Ile zapłacimy za pole namiotowe? Jaka jest cena wypożyczenia kampera lub przyczepy? Ile za pensjonat, a ile za luksusowy hotel? Na te wszystkie pytania odpowiedzi poszuka Tomasz Klinger.
NAUKA GOTOWANIA ZE ZNANYM SZEFEM KUCHNI
Długie, wakacyjne wędrówki i wyprawy wzmagają apetyt. Dla tych, którzy lubią sami dogodzić swojemu podniebieniu przygotowaliśmy specjalną audycję kulinarną z rozmachem. Niespodziankę odsłonimy już niebawem, a na wspólne gotowanie zaprosimy w każdy piątek.
SIEĆ LOKALNA I GLOBALNA
Virale, memy, newsy, akcje, którymi żyje internet. W soboty po godzinie 11:00, w audycji Złapane w Sieci, sprawdzimy, co jest najpopularniejsze w sieci lokalnie i globalnie. Omówimy też takie zjawiska jak trolling, hejt, fake news – i doradzimy, jak się z nimi rozprawić. Na tę audycję zapraszamy w imieniu Eweliny Potockiej.
HISTORIA „SOLIDARNOŚCI”
Od 8 lipca na antenie odsłonięte zostaną karty historii najnowszej naszego regionu i nie tylko. W każdą środę o 21:05 zaprezentujemy notacje, przygotowane wspólnie z gdańskim odziałem Instytutu Pamięci Narodowej. W ramach projektu „Wielka Solidarność” bohaterowie strajków z sierpnia 1980 roku opowiedzą o wydarzeniach, które doprowadziły do wielkich przemian ustrojowych w naszym kraju.
Artur Kiełbasiński/mm