Po raz kolejny nasze terenowe studio będzie można zobaczyć na całym Pomorzu. Nasi prezenterzy, reporterzy i technicy wyruszyli w teren, żeby zaprezentować słuchaczom mniej znane zakątki regionu. W piątek studio terenowe zagościło w Skarszewach.
Wśród zaproszonych gości był burmistrz Skarszew Jacek Pauli, który zachwalał swoją miejscowość. – Można tutaj odpocząć krótko, można zostać na dłużej. Czeka jezioro, spacery po lasach, ścieżki rowerowe, których za chwilę będzie jeszcze więcej – opowiadał.
Burmistrz także wyjaśnił dlaczego rynek, na którym rozstawiliśmy plenerowe studio, jest nachylony pod kątem 11 stopni. – Oczywiście on kiedyś wyglądał inaczej, ale niestety w toku działań wojennych w 1945 roku został zbombardowany. Niemniej, dookoła rynku jest piękna zabudowa. Historyczne kamienice cieszą oko, jak przystało na dawną stolicę województwa pomorskiego – podkreślał burmistrz.
Burmistrz Skarszew Jacek Pauli (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
700-LECIE MIASTA
W tym roku Skarszewy będą świętowały 700-lecie nadania praw miejskich. – To wielka historia i jedno z nielicznych takich miast na Pomorzu. Założone przez Joannitów, potem przeszło w ręce krzyżackie, następnie wróciło do Rzeczpospolitej. Przez prawie 200 lat, do pierwszego zaboru, pełniło funkcję stolicy województwa pomorskiego. Tutaj na zamku rezydował wojewoda, tutaj odbywały się sądy grodzkie dla szlachty. To jest naprawdę miejsce pełne historii. To przecież miejsce, w którym Józef Wybicki podjął pierwszą pracę i do którego zawsze bardzo chętnie wracał – podkreślał Jacek Pauli.
Widok na miasto (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
ŻYCIE BEZ MIEJSKIEGO POŚPIECHU
Burmistrz mówił także o tym, że Skarszewy są otwarte na nowych mieszkańców. – Rozwija się rynek deweloperski. Dzięki dobrym połączeniom ze Starogardem, Tczewem i Gdańskiem Skarszewy są alternatywą mieszkania w takim wolniejszym trybie, bez pośpiechu wielkiego miasta – dodawał burmistrz Skarszew.
ZAMEK JOANNITÓW
W naszym plenerowym studiu gościliśmy także Marcina Woźnego, miłośnika Skarszew, autora książek o historii dawnej stolicy Pomorza, który opowiedział o jego zdaniem największej atrakcji w mieście, czyli zamku. – Budowę zamku rozpoczęli Joannici, ale to było w formie drewniano-mieszkalnej warowni. Dopiero po nabyciu przez krzyżaków tych terenów – został on rozbudowany – opowiadał Marcin Woźny.
Zamek Joannitów (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
„OKO W OKO” ZE SŁUCHACZAMI
Ekipę Radia Gdańsk mieszkańcy powitali uśmiechami, okoliczne dzieci szybko zadomowiły się na leżakach. Studio terenowe na placu generała Hallera odwiedzali goście związani z historią Skarszew.
– To jest bardzo fajne, kiedy my możemy wreszcie wyjść z tego studia radiowego i spotkać się ze słuchaczami w naszym regionie, i tak stanąć twarzą w twarz – tak o „drugiej stronie” transmisji mówiła dziennikarka Radia Gdańsk Magdalena Manasterska.
Nasza prezenterka Magda Manasterska (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
ZA TYDZIEŃ USTKA
Wakacyjne studio terenowe będzie co tydzień odwiedzało kolejne miejscowości. W kolejny piątek 10 lipca spotkamy się w Ustce.
fj/mm