W przyszłym roku ma zostać wznowiona odbudowa Mostu Tczewskiego – zapowiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński. W jego przyczółku powstanie oddział Muzeum II Wojny Światowej. Inwestycja miałaby potrwać 3 lata. Prace mają być finansowane w całości z budżetu państwa, bez wkładu samorządu. Propozycja polityków PiS będzie teraz musiała zostać zaakceptowana przez tczewskie starostwo powiatowe, które zarządza mostem. Z przekazanych w czwartek informacji wynika, że starostwo w drodze przetargu miałoby wyłonić inwestora zastępczego, który przeprowadziłyby szacowaną na 200 milionów złotych inwestycję.
– Wszystkie działania społeczników, dziennikarzy i radnych doprowadziły do tego, że ta inicjatywa spotkała się z przychylnością i most zostanie odbudowany w takim kształcie, w jakim zbudowano go w XIX wieku – zapewniał poseł Kazimierz Smoliński dodając, że renowacji zostaną poddane także dobudowane w późniejszym okresie przęsła od strony Lisewa Malborskiego.
PRZEŁOMOWA INFORMACJA
W ubiegłym tygodniu Muzeum II Wojny Światowej poinformowało o trwających przygotowaniach do utworzenia ekspozycji w przyczółku mostu, który miałby się stać oddziałem muzeum. Informacja ta była przełomowa i jednocześnie zaskakująca, bowiem wcześniej niektórzy politycy Prawa i Sprawiedliwości sceptycznie podchodzili do pomysłu zaadaptowania odbudowanych pomieszczeń na oddziału muzeum. W czwartek o planach władz placówki poinformował dziennikarzy zastępca dyrektora MIIWŚ prof. Grzegorz Berendt.
Muzealnicy będą mieli do wykorzystania ponad 2 tys. metrów kwadratowych przestrzeni wystawienniczej w odbudowanym już przyczółku. Zapowiadana ekspozycja ma przybliżać odwiedzającym historię Mostu Tczewskiego, wydarzenia z 1 września 1939 roku, a także późniejsze losy mostu na Wiśle. W muzeum może się też znaleźć ekspozycja o historycznej roli mostów w dziejach ludzkości.
– Na naszej wystawie stałej prezentujemy opowieść o II wojnie światowej na powierzchni 5 tys. metrów, co pokazuje, jak duże możliwości pojawią się tu, w Tczewie. Nasza instytucja wyraziła gotowość, aby podjąć się tego zadania – mówił prof. Berendt.
ZBIÓRKA SPOŁECZNIKÓW
W czerwcu projekt specustawy w sprawie odbudowy zabytku zaprezentowali posłowie Koalicji Obywatelskiej. Na jej mocy most miałby zostać przejęty przez Skarb Państwa, o co z poparciem lokalnych samorządowców zabiega Społeczny Komitet Odbudowy Mostu. Prawie rok temu, wraz z lokalnymi dziennikarzami, społecznicy zainicjowali zbiórkę podpisów pod internetową petycją. Pomysł przygotowania specustawy poparło prawie 3700 osób.
– Nie da się zrealizować tego projektu w tej formule, tak jak Westerplatte. Jest to obiekt transportowy i w takiej formie realizowana jest ta inwestycja. Wymiar zabytkowy był podnoszony niejako przy okazji – skomentował Kazimierz Smoliński.
Zabytkowy most na Wiśle w Tczewie z powodu złego stanu technicznego został zamknięty dla ruchu w 2011 roku. Jego odbudowa rozpoczęła się rok później. Dotychczas z budżetu państwa przekazano na prace 56 milionów złotych.