Dokumentacja techniczna piątego wariantu przebiegu starogardzkiej obwodnicy trafiła do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Studium przygotowały samorządy Starogardu, gminy Starogard Gdański i powiatu starogardzkiego. Trasa ma biec od Sucumina, ominąć od południa Koteże, a następnie przeciąć drogę wojewódzką nr 222 i włączyć się do dzisiejszej drogi krajowej nr 22 za Stadem Ogierów. – Droga całkowicie ominie miasto i to jest główny cel naszych starań. O taki przebieg zabiegała też gmina wiejska, bo pozwoli on na rozwój tych terenów. To kompromisowe rozwiązanie, które zaproponowały wszystkie zainteresowane strony – mówi wiceprezydent Starogardu Gdańskiego Tadeusz Błędzki.
Projektem zajmą się teraz komisje, w skład których wchodzą przedstawiciele Generalnej Dyrekcji i Ministerstwa Infrastruktury.
– Z naszej strony jest duże parcie co do terminu. Wiemy, że trwa okres wakacyjny, a trzeba zwołać szereg osób. Oczekujemy, że stanie się to jeszcze w lipcu – dodaje Błędzki.
Budowa 16-kilometrowej obwodnicy Starogardu ma się rozpocząć w 2023 roku. Jej koszt szacuje się na 590 milionów złotych.
Drogowcy z Tczewa planują zamknąć w przyszłym tygodniu ulicę Łąkową. Powodem jest wymiana niedużego mostu nad Kanałem Młyńskim. Po nowej konstrukcji za 4 miliony złotych będzie prowadził tczewski odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej.
Prace mogą potrwać nawet do końca roku. Objazd do osiedla Staszica i zakładów w Specjalnej Strefie Ekonomicznej będzie prowadził ulicą Malinowską.
Z kolei w poniedziałek otwarto dla ruchu skrzyżowanie ulic Mostowej i Gdańskiej. W najbliższych dniach jednokierunkowy ruch na remontowanej ul. Gdańskiej w stronę Starego Miasta zostanie przełożony na gotowy już jeden pas jezdni.
Dwa miliony złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla gminy Skarszewy. Pieniądze będą przeznaczone na dofinansowanie budowy oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnej w Godziszewie.
To pierwszy i najważniejszy etap prac w tej części gminy. Inwestycja będzie warta w sumie cztery miliony złotych i ma być gotowa najpóźniej w 2023 roku. Burmistrz Skarszew Jacek Pauli zapowiedział jednak, że być może prace uda się zakończyć już w przyszłym roku.
Łąki kwietne zamiast regularnie koszonych trawników. Starogard Gdański kolejnym miastem, który przyłącza się do proekologicznego trendu. Pierwsza łąka powstała przy ulicy Unii Europejskiej.
– Celem takich działań jest przede wszystkim ochrona gleby przed wysuszeniem i oczyszczanie powietrza. Wysokie trawy gromadzą wilgoć i obniżają temperaturę powietrza. Poza tym wychwytują szkodliwe pyłki, dają schronienie pszczołom i innym pożytecznym owadom – mówi Magdalena Dalecka z Urzędu Miasta w Starogardzie Gdańskim.
Urzędnicy podkreślają, że trawniki nadal będą koszone w miejscach, w których wysoka trawa utrudniałaby kierowcom widoczność lub burzyłaby estetykę miasta.