Ponad 6 milionów dzieci do 18 roku życia jest uprawnionych do otrzymania bonu turystycznego. Wkrótce Minister Rozwoju ogłosi, od kiedy ta forma pomocy dla rodzin i branży turystycznej wejdzie w życie. Tymczasem poniżej znajdziecie poradnik wyjaśniający krok po kroku, jak korzystać z bonu turystycznego.
1. Zaloguj się / zarejestruj na Platformie Usług Elektronicznych ZUS
Jest to ta sama platforma, która służy do pobierania świadczeń 500+. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, załóż je, klikając tutaj. System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.
2. Aktywuj bon w systemie
Nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków o przyznanie bonu turystycznego. Bon zostanie aktywowany po potwierdzeniu danych użytkownika albo dokonaniu aktualizacji adresu e-mail i numeru telefonu.
3. Bon otrzymasz w formie SMS-a lub e-maila
Bon turystyczny będzie miał formę unikalnego, 16-cyfrowego numeru. Po aktywacji w systemie zostanie on przekazany za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.
4. Wartość bonu
16-cyfrowy numer jest rodzajem portmonetki o wartości 500 złotych dla każdego dziecka (w przypadku dziecka niepełnosprawnego osoba uprawniona otrzyma dodatkowy bon na 500 zł, czyli łącznie 1000 zł). Bonu nie trzeba realizować w jednym miejscu. Możemy płacić aż do wyczerpania kwoty. Gdy bon się wyczerpie, istnieje możliwość dopłaty reszty pieniędzy gotówką lub przelewem z własnych środków.
5. Komu płacić bonem?
Bonem będzie można płacić wszystkim podmiotom znajdującym się na liście, która zostanie publikowana na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Przewiduje się, że znajdzie się na niej nawet ponad 100 tysięcy usługodawców. Do programu może przystąpić szeroka grupa podmiotów oferujących usługi hotelarskiej lub imprezy turystyczne, nie tylko przedsiębiorcy i organizacje, ale też gospodarstwa agroturystyczne i właściciele kwater prywatnych.
6. Za co płacić bonem?
Bonem będzie można płacić za szeroki wachlarz usług realizowanych na rzecz dziecka. Mogą to być usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, obozy sportowe organizowane przez organizacje pozarządowe i kluby sportowe, a nawet spływy kajakowe, o ile ich organizatorzy zaliczają się do podmiotów realizujących usługi hotelarskie i turystyczne.
7. Transakcja płacenia bonem
Przed zaplanowaniem wypoczynku lub atrakcji turystycznej z dzieckiem dobrze jest upewnić się, czy dany podmiot figuruje na liście udostępnionej na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Numer bonu trzeba okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. ZUS zrealizuje płatność za bon na rzecz danego podmiotu w terminie 14 dni.
8. Termin ważności bonu
Z bonu turystycznego można skorzystać do 31 marca 2022 roku. Po tej dacie traci on ważność. Bonu nie można przekazać komuś innemu ani zamienić na gotówkę.
Artur Maszota