Strefa społeczna i hala debat pojawią się pod koniec sierpnia przy Europejskim Centrum Solidarności. Będzie to element obchodów 40. rocznicy Porozumienia Gdańskiego. Uroczystości zostaną ograniczone z powodu epidemii – mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Swoje obchody w Gdańsku organizuje także NSZZ „Solidarność”. Warto tu podkreślić, że nie będą to wspólne obchody.
– Wydarzenie zostało ograniczone z powodu epidemii koronawirusa. Do sprawy podchodzimy zgodnie z naszą dewizą „Nec Temere Nec Timide”, czyli odważnie, ale bez zuchwałości. Nie możemy jednak pominąć tamtych wydarzeń – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
– Planujemy, jak było to podczas zeszłorocznego święta, przygotowanie strefy społecznej. Nie będzie to 11 namiotów jak przed rokiem, ale cztery. Do tego dojdzie hala debat o powierzchni 600 metrów kwadratowych, z uwagi na potrzebę zachowania dystansu – dodaje Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.
Całe wydarzenie odbędzie się w reżimie sanitarnym.
Miasto zaprezentowało także logo 40. rocznicy Porozumienia Gdańskiego, które zostało przygotowane przez twórcę pierwszego napisu „Solidarność”, czyli Jerzego Janiszewskiego.
Logo gdańskich obchodów 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych (mat. ECS)
„SOLIDARNOŚĆ” ORGANIZUJE NIEZALEŻNE OBCHODY
– Obchody NSZZ „Solidarność” będą skromne, ale nie będą miały tylko charakteru gdańskiego, a ogólnopolski – mówi Marek Lewandowski, rzecznik związku.
– Zrezygnowaliśmy z koncertów. Złożymy kwiaty przed pomnikiem, a potem przed bramą. Będą wtedy krótkie przemówienia. Następnie odbędzie msza święta w Kościele pw. św. Brygidy – mówi Marek Lewandowski.
Pierwsze wydarzenie z okazji 40. rocznicy porozumień sierpniowych zaplanowano już na 14 sierpnia. Jest nim m.in. wystawa na placu Solidarności przygotowana przez IPN.
Tu także wydarzenia odbędą się w reżimie sanitarnym.
Logo ogólnopolskich obchodów 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych (mat. NSZZ „Solidarność”)
Maciej Naskręt