Nowa nawierzchnia zamiast wykopalisk. Starogardzki ratusz zaprezentował wstępną koncepcję prac związanych z zasypaniem ruin gotyckich piwnic. Ponad dwa lata temu piwnice odkryto w trakcie remontu starogardzkiego rynku. Po zasypaniu, przebieg murów nieistniejącej już części ratusza będzie zaznaczony na nowej nawierzchni
– Koncepcja była przedmiotem konsultacji komitetu rewitalizacji. Zgłoszono szereg uwag, które projektant weźmie teraz pod uwagę. Kolejna wersja projektu zostanie przedstawiona ponownie do konsultacji – mówi naczelnik wydziału techniczno-inwestycyjnego Urzędu Miasta Janusz Karczyński.
Wstępnie zakładano przykrycie piwnic stropem i połączenie ich z istniejącą częścią ratusza. Przez ponad dwa lata gotyckie ruiny nie były jednak zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi, przez co zaczęły niszczeć. Organizacje społeczne sugerowały, by urzędnicy starali się o zewnętrzne dofinansowanie na zabezpieczenie i wyeksponowanie zabytku. Odpowiednie środki jednak się nie znalazły.
– Wyeksponowanie piwnic wymagałoby bardzo dużych nakładów finansowych, na co miasta w tej chwili nie stać. Mamy jeszcze przed sobą spory wydatek związany ze zmianą funkcji budynku ratusza i jego odnowieniem. Ratusz posiada własne, ciekawe piwnice, które docelowo mają być udostępnione dla zwiedzających. Powinny w dostateczny sposób dać wyobrażenie tego, jak to kiedyś wyglądało. Poza tym w każdej chwili możemy do tego odkrycia archeologicznego powrócić i odsłonić fragmenty znaleziska – powiedział Tadeusz Błędzki, wiceprezydent Starogardu Gdańskiego.
Zgodę na zasypanie wykopalisk wydał konserwator zabytków. Ostateczny projekt będzie z nim jeszcze konsultowany.
Nowy punkt selektywnej zbiórki odpadów powstanie w Pelplinie. Będzie się mieścił tuż obok dotychczasowego na terenie miejskiej spółki Pelkom. Gmina podpisała właśnie umowę na opracowanie dokumentacji, a całość ma być gotowa na początku 2022 roku.
– Projektowanie to pierwszy etap. Potem ogłosimy kolejny przetarg na wykonanie PSZOK-u – mówi Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina.
W ramach nowego PSZOK-u powstanie energooszczędny budynek z biurem obsługi, salą edukacyjną, punktem naprawy sprzętu RTV i miejscem do regeneracji akumulatorów. Będzie też wiata, rampa i waga najazdowa oraz pojemniki do poszczególnych frakcji odpadów. Zagospodarowany zostanie także teren wokół nowego punktu. Na całą inwestycję Pelplin otrzyma unijne dofinansowanie w wysokości prawie 1,8 mln złotych.
Niespełna 2 mln złotych dofinansowania na rozbudowę i modernizację sieci wodociągowej otrzymała gmina Gniew.
Pieniądze pochodzą z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Planowane prace obejmą trzy miejscowości: Rakowiec, Małe Wyręby i Wielkie Wyręby, a wartość całego projektu to ponad 3,7 mln złotych.
Gniew otrzymał też wsparcie w wysokości prawie 40 tysięcy złotych od spółki budującej farmę wiatrową na terenie gminy. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont sal lekcyjnych w szkole w Piasecznie oraz modernizację i wyposażenie świetlic w Jeleniu i Rakowcu.
Tczewska biblioteka dołączyła do kolejnej kampanii wspierającej czytelnictwo. W ramach akcji „Mała Książka – Wielki Człowiek”, najmłodsi czytelnicy dostaną specjalną wyprawkę.
– Projekt jest skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym. Każde dziecko, które zapisze się do biblioteki, otrzyma książkę i kartę biblioteczną, w której będzie mogło zbierać naklejki za każde odwiedziny w bibliotece. Dzieci dostaną też broszurę dla rodziców informującą o tym, jak ważna jest literatura – mówi Katarzyna Jędraszka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.
Za 10 wizyt w bibliotece potwierdzonych naklejkami, dzieci otrzymają dyplomy. „Mała Książka – Wielki Człowiek” to projekt Instytutu Książki.
Sprawdź swoją wiedzę o Kociewiu. Zachęca do tego tczewska Fabryka Sztuk, która przygotowała „Etnoquiz”.
– To 15 pytań dotyczących regionu. Pytania są proste i dotyczą herbu, granic, patronów Kociewia oraz przedmiotów używanych dawniej na polskiej wsi – mówi Kamila Gillmeister z działu wystawienniczo-edukacyjnego Fabryki Sztuk.
Internetowy „Etnoquiz” o Kociewiu można znaleźć >>> TUTAJ
Wojciech Stobba /Filip Jędruch