W Kościerzynie odsłonięto pomnik upamiętniający 100-lecie Bitwy Warszawskiej i 100. rocznicy powrotu Kościerzyny i Pomorza do Polski. To 12-tonowy kamień zwieńczony krzyżem. Umieszczono na nim obraz przedstawiający „Cud nad Wisłą” oraz „Zaślubiny Polski z Bałtykiem”.
W centralnym miejscu znajduje się też figura Chrystusa Króla oraz Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Świętego Andrzeja Boboli – Patrona Polski na trudne czasy.
– My, Polacy, jesteśmy w szczególnym momencie historycznym. Obchodzimy rocznice dwóch ważnych wydarzeń, dwóch zwycięstw, z których jedno jest na skalę światową. W styczniu oraz lutym tego roku uroczyście świętowaliśmy setną rocznicę powrotu Kościerzyny i Pomorza do Macierzy. Jutro mija sto lat od słynnej bitwy w 1920 roku zwanej Cudem nad Wisłą. Marzyłem, by w Polsce powstało godne upamiętnienie, szczególnie drugiej z tych rocznic – mówił fundator pomnika oraz były senator Waldemar Bonkowski. – Dlaczego te figury? Wszystko wyjaśnia historia wydarzeń sprzed stu lat, wydarzeń, które powinny napawać radością i dumą serce każdego Polaka. Jedną z wielu wad jest to, że nie doceniamy zwycięstw, a ich rocznice nie dostają należytego hołdu – dodał Bonkowski.
(Fot. Radio Gdańsk/Robert Groth)
CZEŚĆ I CHWAŁA
– Kościerzyna świętuje. Cześć i chwała za to, że ludzie kościerskiej ziemi chcą w taki sposób upamiętniać historię. Coraz mniej jest osób, które chcą się angażować, dać coś od siebie. Waldemar Bonkowski ufundował pomnik. Myślę, że jest on bardzo piękny i ludzie będą przyjeżdżać do naszego miasta, by podziwiać miejsce pamięci takich wydarzeń jak 100-lecie Cudu nad Wisłą oraz 100-lecie Powrotu Kościerzyny i Pomorza do Macierzy – mówił podczas odsłonięcia pomnika burmistrz Kościerzyny Michał Majewski. – Dla nas Kaszubów i kościerzaków są to bardzo ważne rocznice. Bitwa Warszawska, Cud nad Wisłą znaczą bardzo dużo. Dzięki temu Europa była bezpieczna i zatrzymało to po I wojnie światowej kolejny najazd. Bardzo prawdopodobne, że to pierwszy pomnik, który upamiętnia 100. rocznicę „Cudu nad Wisłą”. To nas bardzo motywuje – podsumował.
Odsłonięcia pomnika dokonał Waldemar Bonkowski wraz z burmistrzem Kościerzyny Michałem Majewskim. Symbol pamięci został poświęcony przez biskupa pomocniczego ks. Arkadiusza Okrója.
Obelisk znajduje obok Ronda Kaszubskiego w Kościerzynie, przy wjeździe do miasta od strony Gdańska.
Robert Groth/ako