Kolejny piątek, kolejne studio terenowe. Ekipę Radia Gdańsk możecie spotkać w te wakacje w każdym zakątku naszego województwa. W piątek 14 sierpnia byliśmy Kościerzynie. W sercu Kaszub rozmawialiśmy o zabytkach i atrakcjach. Nie zabrakło też tematu odsłonięcia pamiątkowego kamienia, który uczci 100-lecie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.
Kościerzyna jest otoczona lasami i jeziorami. Oprócz atrybutów krajobrazowych można korzystać także z bogatych zasobów muzealnych, odwiedzić Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Kolejnictwa oraz Muzeum Akordeonu. Naszym pierwszym gościem była przewodnik po Kaszubach, Beata Jankowska. Rozmawialiśmy z nią między innymi o zabytkach w Kościerzynie.
– Kościerzyna jak najbardziej jest sercem Kaszub. Jest to udokumentowane i udowodnione – w okolicach Kłobuczyna jest środek województwa pomorskiego. Mamy też opatentowane hasło – „Powiat kościerski, serce Kaszub”. Kościerzyna jest jedynym miastem w tym powiecie, więc zdecydowanie można powiedzieć, że jest jego sercem – powiedziała Beata Jankowska. – Mieszkaniec Kościerzyny to kościerzak. Mówimy tak oczywiście potocznie, według zasad języka polskiego powinno mówić się kościerzynianin. Na powiat powinno mówić się kościerzyński, ale my mówimy kościerski. Zawsze tak było i nie używaliśmy innych sformułowań. Turyści często też zwracają na to uwagę – tłumaczyła przewodniczka.
Posłuchajcie całej rozmowy:
Drugim gościem studia plenerowego Radia Gdańsk w Kościerzynie był dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej Krzysztof Jażdżewski. Opowiedział między innymi o początkach patriotyzmu na naszych terenach.
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
– Korzenie polskości i patriotyzmu sięgają na naszych terenach sięgają już XIX wieku – mówił dyrektor Krzysztof Jażdżewski. – To Kościerzyna, na początku XX wieku, była duchową stolicą Kaszub. Duchową w sensie intelektualnym. To tutaj zawiązało się stowarzyszenie Młodokaszubów wokół doktora Aleksandra Majkowskiego. Tutaj działali wszyscy najwięksi, m.in. wokół Domu Kaszubskiego. To tu był wydawany Gryf Kościerski, czyli czasopismo, które miało budzić serca Pomorzan, ale także serca Polaków. Warto też dodać, że Kościerzyna, jako pierwsze miasto na Pomorzu, już w 1919 roku osadziła swojego burmistrza. W innych miastach było to wówczas nie do pomyślenia.
Posłuchaj całej rozmowy Beaty Szewczyk z Krzysztofem Jażdżewskim:
Trzecim z gości studia plenerowego Radia Gdańsk w Kościerzynie był burmistrz Michał Majewski, z którym rozmawialiśmy o paradzie, piątkowych obchodach oraz pamiątkowym obelisku.
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
– Ta parada ma przypominać kolejnym pokoleniom kościerzaków o wydarzeniach sprzed 100 lat. Kościerzyna po dwóch latach po zakończeniu I wojny światowej wróciła do Macierzy. My, jako Kaszubi, musieliśmy trochę dłużej poczekać. Łatwo nie było, ale udało się to pokojowo osiągnąć. Dało to dużo pozytywnych efektów. Dzisiaj paradą szliśmy ulicą Świętojańską, Jeziorną, Szopińskiego i Wojska Polskiego pod obelisk poświęcony właśnie 100-leciu powrotu Kościerzyny do Macierzy i 100-leciu Cudu nad Wisłą – mówił Michał Majewski, burmistrz Kościerzyny.
Posłuchajcie całej rozmowy:
ako/tko