Szpecące przestrzeń instalacje w Elblągu są usuwane w ramach wartego 27 milionów złotych unijnego programu. W sumie wymienionych zostanie w tym roku prawie 900 metrów kanałowych sieci ciepłowniczych. Modernizacja elbląskiej sieci ma na celu m.in. jej unowocześnienie oraz ograniczenie strat ciepła w procesie dystrybucji. Usunięcie rur napowietrznych, w tym estakad, ma też poprawić estetykę w mieście.
W trakcie modernizacji EPEC zapewnia dostawy ciepła swoim odbiorcom. Mogą jednak nastąpić krótkotrwałe wyłączenia wynikające z prowadzenia prac technologicznych, o czym klienci powiadamiani są z wyprzedzeniem.
Tegoroczna modernizacja sieci ciepłowniczej w Elblągu zakończy projekt, w ramach którego unowocześnionych zostanie łącznie prawie siedem z dwustu kilometrów sieci. Prace w obrębie sieci ciepłowniczych prowadzone są w ramach drugiego etapu projektu współfinansowanego z funduszy unijnych. Zakończenie prac technologicznych wraz z odtworzeniem terenu planowane jest do końca października. Łączny koszt projektu to około 27 mln złotych, z czego około 10 mln pochodzi z unijnego dofinansowania.
Nie we wszystkich miejscach możliwa jest modernizacja i około sieć o długości ok. 600 metrów pozostanie napowietrzna. Zostanie jednak poddana termomodernizacji. Ostatnie prace w tym roku prowadzone będą na terenie jednostki wojskowej.
W tym roku elbląscy ciepłownicy kończą realizacje projektu modernizacji. Szacuje się, że w wyniku tej inwestycji uda się nawet o 30 procent ograniczyć straty ciepła.
Trzy nowe drogi powstaną w Krynicy Morskiej. Początek prac przy budowie ulic: Wodnej, Niskiej i Wczasowej zaplanowano na 7 września.
Ulice mają być gotowe w kwietniu przyszłego roku. Koszt inwestycji to 2,9 miliona złotych, a prawie połowę tej kwoty stanowi dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.
Malborski ratusz ogłosił przetarg na rewitalizację skwerów i podwórek w Śródmieściu. Dofinansowane ze środków unijnych działania obejmą też park przy Szpitalu Jerozolimskim.
W tych miejscach pojawią się między innymi ławki, stojaki na rowery i place zabaw. Przy Szpitalu Jerozolimskim planowana jest budowa lapidarium z zachowanych płyt nagrobnych. Przetarg zostanie rozstrzygnięty na początku września.
Klub Nowodworski przygotowuje film dokumentalny poświęcony dziejom miasta. Pomysł na produkcję powstał w trakcie przygotowań do obchodów 450-lecia Nowego Dworu Gdańskiego, które w większości zostały przeniesione do internetu.
– Film będzie w formie spaceru po mieście z przewodnikiem. Chcemy pokazać mieszkańcom miejsca, które mijają na co dzień, ale być może wiele o nich nie wiedzą – mówi działaczka Klubu Nowodworskiego Mariola Mika.
Jesienią gotowy film będzie można zobaczyć na kanale YouTube tej instytucji.
Już wcześniej widzowie i pasjonaci historii mieli okazję obejrzeć inną produkcję poświęconą historii Żuław i zrealizowaną przez Klub Nowodworski. W „Duchach miasta” zaprezentowano najważniejsze osobistości w dziejach Nowego Dworu Gdańskiego. Ten obraz, podobnie jak powstający właśnie nowy film, był dofinansowany z programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury.
Marek Nowosad/Witold Chrzanowski/Wojciech Stobba