ZW Zblewie, na murze kościoła pw. Św. Michała Archanioła, odsłonięto epitafium ks. Konstantyna Kreffta, długoletniego proboszcza tutejszej parafii, który w czasie zmagań Polski z bolszewikami w latach 1819-1920 był zaangażowany przez generała Józefa Hallera w tworzenie Armii Ochotniczej na Pomorzu.
Epitafium wykonano staraniem gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. IPN przygotował także wystawę pokazującą udział mieszkańców Pomorza w wojnie z sowiecką agresją. Można ją zobaczyć we wnętrzu kościoła.
„DAŁ SIĘ POZNAĆ JAKO PATRIOTA”
Dyrektora oddziału IPN prof. Mirosława Golona zapytaliśmy o powody dla których generał Haller uczynił ks. Kreffta swoim pełnomocnikiem.
– Dał się poznać jako patriota i człowiek o wielkich zdolnościach organizacyjnych. Było to między innymi widać przy budowie kościoła Stella Maris w Sopocie – jego głównym dziele. Nic więc dziwnego, ze generał Haller właśnie ks. Kreffta poprosił o pomoc – mówi prof. Golon.
ARESZTOWANY W CZASIE WOJNY
Ks. Konstantyn Krefft był proboszczem w Zblewie do 1927 roku. Ostatnie lata przed wojną spędził w Tucholi, w której został 30 września 1939 roku aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego Stutthof, gdzie zmarł na skutek wycieńczenia 11 czerwca 1940 roku.
Jest jednym z 122 Sług Bożych, męczenników z okresu II wojny światowej, wobec których 17 września 2003 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny.
W uroczystościach upamiętniających postać ks. Konstantyna Kreffta, uczestniczyła jego stryjeczna wnuczka Pani Maria Krefft. Sama siebie przedstawia jako rodzinną kronikarkę.
– Aż dziw bierze, ile informacji przez lata udało mi się zgromadzić. Czerpałam z opowieści rodziny i przyjaciół. Ja sama, z racji wieku, nie poznałam mojego stryjecznego dziadka. Znał go natomiast dość dobrze mój mąż – mówi kobieta.
WSPÓŁTWÓRCA BANKÓW SPÓŁDZIELCZYCH
Z opowieści naszej rozmówczyni rodzi się żywy człowiek, który powołanie kapłana godził z pasję społecznika – był współtwórcą banków spółdzielczych na Pomorzu, a także organizatorem życia gospodarczego żyjących tu przed pierwszą wojną światową Polaków.