Rząd przygotowuje zmiany przepisów, dotyczących prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt. Trwają konsultacje ze środowiskiem. Pod koniec sierpnia, przedstawiciele blisko 50 schronisk z całej Polski, na zaproszenie pełnomocnika ministra rolnictwa ds. ochrony zwierząt Wojciecha Alberta Kurkowskiego, wzięli udział w konsultacjach, dotyczących proponowanych zmian w prawie.
W spotkaniu uczestniczyła również Agnieszka Wierzbicka, kierowniczka schroniska dla bezdomnych zwierząt w Elblągu.
– Zmiany mają dotyczyć między innymi obowiązkowego czipowania przyjmowanych psów. My to robimy, ale generalnie takiego obowiązku nie ma. Obecnie w sprawie schronisk obowiązuje rozporządzenie sprzed kilkunastu lat – mówiła kierowniczka. – Po sytuacji w schronisku w Radysach okazało się, że to za mało. Koniecznie trzeba to rozporządzenie znowelizować. Prawo nie może dopuszczać do istnienia schronisk, w których jest 2000 psów, inspekcja weterynaryjna nie jest w stanie tego sprawdzić. To właśnie nauczka z Radys – wyjaśnia Wierzbicka.
OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA
Propozycje zmian w przepisach dotyczą między innymi wprowadzenia m.in. maksymalnej liczby zwierząt, przebywających w schronisku, minimalnych wymiarach kojców dla psów i kotów.
– Chcielibyśmy również, aby wprowadzono obowiązkowe szczepienia dla psów i kotów przeciw chorobom wirusowym, tym, z którymi obecnie w schroniskach jest największy problem. Dobre schroniska takie szczepienia wykonują, ale to powinno być obowiązkowe – dodaje szef elbląskiego schroniska.
Kolejną dalej idącą propozycją jest powszechna sterylizacja zwierząt w schronisku.
Marek Nowosad/ako