Szczątki dawnych gdańszczan spoczęły w krypcie kościoła św. Mikołaja w Gdańsku. Są to kości, które wykopano podczas prac konserwatorskich w 2018 i 2020 roku. Na sobotni uroczysty pochówek ojcowie dominikanie przygotowali tylko niewielką ich część, mogącą pomieścić się w trumnie.
– Niespełna miesiąc temu do kościoła św. Mikołaja w Gdańsku po dwuletniej przerwie, spowodowanej złym stanem budowli i związanymi z tym pracami remontowymi, powróciło życie liturgiczne. W sobotę jedna z najstarszych gdańskich świątyń była miejscem ponownego pochówku dawnych mieszczan gdańskich, których kości odkryte zostały podczas prac ziemnych, prowadzonych przez archeologów pod posadzką oraz w bliskim sąsiedztwie kościoła.
Kości pochodzą od kilku tys. osób. Większość szczątków już wcześniej została złożona w krypcie pod ołtarzem głównym. Na sobotni pochówek ojcowie dominikanie przygotowali tylko niewielką ich część, mogącą pomieścić się w trumnie. O godzinie 11:00 szczątki zostały wystawione na widok publiczny. W południe gospodarze świątyni odprawili mszę za dusze zmarłych przodków oraz rytuał pogrzebowy z odprowadzeniem trumny do krypty.
MIAŁ ODBYĆ SIĘ WCZEŚNIEJ
Pochówek dawnych mieszczan gdańskich pierwotnie zaplanowany był na 2 listopada 2018 roku, jednak plany te pokrzyżowało zamknięcie kościoła. Sobotnią datę ojcowie dominikanie wybrali na tę uroczystość nieprzypadkowo. – 5 września obchodzimy liturgiczne wspomnienie zmarłych dobrodziejów Zakonu Dominikańskiego – mówi o. Michał Osek, przeor klasztoru dominikanów w Gdańsku.
Patryk Muntowski, archeolog, który prowadził prace w świątyni, mówi, że trudno określić wiek szczątków, znajdujących się pod posadzką kościoła, ponieważ pochówki te były w przeszłości naruszone – prawdopodobnie podczas prac remontowych, wykonanych w XIX wieku. Na podstawie znalezionych przy kościach drobnych dewocjonaliów (fragmentu obrączki, różańca) można jednak stwierdzić, że są to kości osób, które żyły w epoce nowożytnej.
WIEK I POCHODZENIE
Wśród zachowanych szczątków znaleziono kości dzieci nienarodzonych, co świadczy, że wśród zmarłych były kobiety w zaawansowanej ciąży. Takich kobiet było co najmniej 6.
– Na podstawie tych kości można określić wzrost gdańszczan – mówi dr Aleksandra Pudło. – Cechy antropologiczne wskazują też na pochodzenie dawnych mieszkańców Gdańska. Osoby pochowane w średniowieczu w kościele św. Mikołaja pochodziły głównie z okolicznych ziem, a także z Kujaw, Wielkopolski, a nawet centralnej Polski. Zauważalny jest także niewielki napływ ludności ze Skandynawii – dodaje.
gdansk.pl/KFP/mk