O godzinie 8:30 zapraszamy na audycję „Gość Dnia Radiu Gdańsk”. Minister zdrowia włączył lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do systemu testowania obecności koronawirusa. Teraz to lekarze z przychodni mają na podstawie teleporady i badania pacjenta w gabinecie kierować na testy na COVID-19. Jak oceniają nowe zasady sami lekarze, czego się obawiają i o co apelują do ministra? Na te i inne pytania odpowie Oldze Zielińskiej dr Andrzej Zapaśnik, ekspert federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Solidarność z Białorusią i spotkanie z przywódczynią białoruskiej opozycji będzie tematem „Komentarzy Radia Gdańsk”. Porozmawiamy także o szkolnych problemach związanych z pandemią oraz próbie zalegalizowania przez jedną z partii politycznych w Holandii posiadania dziecięcej pornografii. Gośćmi Andrzeja Urbańskiego będą Edyta Gronowska, edukator, prezes zarządu Towarzystwa Edukacyjnego „Lokomotywa” oraz Lech Makowiecki, poeta, kompozytor, scenarzysta i felietonista. Zapraszamy chwilę po godz. 9:00.
Jakie są wady i zalety napędu wodorowego? Jaka szansa na zastosowanie go w największych jednostkach pływających? Co w temacie prac nad tym rodzajem sprzętu dzieje się na Pomorzu? Ponadto porozmawiamy o morskich farmach wiatrowych jako szansie dla polskich stoczni, a także nowej strategia dla energetyki w Polsce, w której znajdzie się sporo miejsca dla czystej energii. Na te tematy porozmawiamy oczywiście w programie „Ludzie i Pieniądze” po godzinie 9:30. Gośćmi Iwony Wysockiej będą kapitan Jerzy Uziębło, wiceprzewodniczący klastra Logistyczno Transportowego Północ Południe i Jerzy Czuczman, prezes Polskiego Forum Technologii Morskich.
W audycji „Co za Historia” porozmawiamy o Fall Weiss czyli militarnych aspektach kampanii jesiennej 1939 roku. Gościem Wojciecha Sulecińskiego będzie dr Jan Szkudliński, który przetłumaczył książkę Roberta Forczyka na ten temat. Zapraszamy po godzinie 11.
W „Wiadomościach Regionalnych” przyjrzymy się wydarzeniom w regionie słupskim. Zapraszamy punktualnie o godzinie 14:30.
O godz. 17:10 zapraszamy na popołudniowego „Gościa Dnia Radia Gdańsk”. W środę obchodzimy Światowy Dzień FAS (alkoholowy zespół płodowy). Szacuje się, że z tym zespołem chorobowym przychodzi na świat 1 na 900 dzieci – to więcej niż liczba dzieci rodzących się z zespołem Downa. Niestety, wg. badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, co trzecia kobieta między 18. a 40. rokiem życia spożywała alkohol w czasie ciąży. Dlatego bardzo ważne jest uświadamianie o zagrożeniach jakie niesie za sobą nawet jednorazowe sięgnięcie po kieliszek. Na ten temat z terapeutką Alicją Wiaduch z Fundacji FASCYNACJE rozmawiać będzie Anna Rębas.
Zbliża się nowy rok akademicki. Jak do niego przygotowują się gdyńskie uczelnie morskie? W „Magazynie Morskim” zajrzymy na Uniwersytet Morski i Akademię Marynarki Wojennej. Opowiemy o pierwszych decyzjach kadrowych nowego rektora Uniwersytetu Morskiego profesora Adama Weintrita i o praktykach żeglarskich studentów. W audycji także rozmowa z Edytą Witką-Jeżewską, pomorskim wojewódzkim inspektorem ochrony środowiska. Sanepid podał, że jakość wody pobranej dwa dni wcześniej u ujścia Wisły do Zatoki Gd. odpowiada wymaganiom sanitarnym. To już trzecia z rzędu analiza, w której nie stwierdzono skażenia bakteriami, mimo awaryjnego zrzutu ścieków w Warszawie. Będzie też o nagrodzie przyznanej kapitanowi żeglugi wielkiej Zbigniewowi Sulatyckiemu. Zapraszamy chwilę po godzinie 18:00.
Ostatnią na Pomorzu kobietą posądzaną o czary była Krystyna Ceynowa, która zginęła 4 sierpnia 1836 roku w Chałupach, które wtedy nosiły nazwę Ceynowa. 100 lat później w książce „Sprawa gminy Ceynowy” Wanda Brzeska opisała samosąd rybaków i kary jakie ich za to spotkały. Marzena Bakowska rozmawia z wydawcą Tomaszem Zmudą Trzebiatowskim, który przygotował wznowienie powieści oraz z Dominiką Żemojtel-Dettlaff, która zajmuje się twórczością Wandy Brzeskiej oraz procesami czarownic na Pomorzu. Zapraszamy na program „Strefa Historii” po godzinie 21.
ako